سلام، به سایت شرکت پایا هیدرولیک جم خوش‌آمدید.

ساختار شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی

ساختار شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی

شیر آلات‌های هیدرولیک و پنوماتیک

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با برد شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی صحبت کنیم و اطلاعات لازم را با شما در میان بگذاریم. شیرهای کنترل جهت (DCV) یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک هستند. DCVها اجازه جریان سیال (روغن هیدرولیک ، آب یا هوا) به مسیرهای مختلف از یک یا چند منبع را می دهند. DCV ها معمولاً از یک قرقره درون یک سیلندر تشکیل می‌شوند که به صورت مکانیکی یا الکتریکی فعال می‌شود. موقعیت قرقره یا جریان را محدود می‌کند و اجازه خروج به آن نمی‌دهد و یا اجازه می‌دهد جریان خارج شود، بنابراین جریان مایع را کنترل می‌کند.

شیر-کنترل-جهت

طبقه‌بندی شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی

شیرهای کنترل جهت یا همان شیرآلات هیدرولیک را می توان بر اساس موارد زیر طبقه‌بندی کرد:

  • تعداد پورت‌ها
  • تعداد موقعیت‌ها
  • روش‌های محرک
  • نوع قرقره

برای مثال یک شیر کنترل جهت یا هیدرولیک ۴/۲ دارای چهار پورت و دو موقعیت قرقره است.

بنادر روی منیفولدی که شیر کنترل جهت به آن سوار شده است قرار دارند و به عنوان نقاط اتصال به سیستم استفاده می‌شوند. به طور معمول درگاه‌ها یا با یک حرف برچسب گذاری می‌شوند:

 

P: فشار یا منبع تأمین مایعات کاری فشار قوی که باید توسط سوپاپ به محرک تأمین شود.

T: مخزن، تخلیه یا برگشت مایعات مایع از محرک برگشت داده می‌شود تا از دریچه دوباره فشار داده شود.

A: محرک مایع از طریق شیر برای کار از محرک

B: محرک، مخالف مایعات کار از طریق شیر به عملکرد مخالف محرک.

X: عملکرد خارجی مایع کار برای کار کردن شیر.

Y: عملکرد خارجی، مخالف مایعات کار برای کار کردن شیر در مخالفت، یا بازگشت به شیر خلبان.

برچسب-های-شیر-کنترل-جهت

تعداد موقعیت‌های شیر آلات

از جمله موقعیت‌های عادی و کاری که یک قرقره سوپاپ می‌تواند بگیرد، دریچه‌هایی با دو موقعیت و سه موقعیت وجود دارد. شیرهای متناسب با سیگنال ورودی متغیر الکتریکی کار می کنند و موقعیت قرقره متناسب با سیگنال فرمان است.

انواع روش‌های کار شیر آلات

دستی، برقی، مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی.

دریچه‌هایی که به صورت دستی کار می‌شوند با اهرم یا پاروی ساده کار می‌کنند در جایی که اپراتور برای کارکرد سوپاپ نیرو وارد می‌کند. از نیروی فنر گاهی برای بازیابی موقعیت شیر ​​استفاده می‌شود. برخی از دریچه‌های دستی از یک اهرم یا یک سیگنال پنوماتیک یا هیدرولیکی خارجی برای برگرداندن قرقره استفاده می‌کنند.

دریچه‌های مکانیکی با استفاده از بادامک‌ها، چرخ‌ها ، غلتک‌ها و غیره نیرو وارد می‌کنند، از این رو این شیرها فرسوده می‌شوند.

دریچه کنترل جهت هیدرولیکی در فشارهای بسیار بالاتر از معادل پنوماتیک آن کار می.کند. بنابراین باید ماهیت آنها از استحکام بیشتری برخوردار باشد بنابراین از مواد با کیفیت و مقاومت بالاتر ساخته شده‌اند.

از آنها به طور گسترده‌ای در صنعت هیدرولیک استفاده می‌شود. این شیرها از شیر برقی الکترومکانیکی برای لغزش قرقره استفاده می‌کنند. از آنجا که استفاده ساده از نیروی الکتریکی کنترل را فراهم می‌کند ، از این دریچه ها به طور گسترده استفاده می شود. با این حال ، سلونوئیدهای الکتریکی نمی توانند نیروهای زیادی تولید کنند ، مگر اینکه با مقدار زیادی انرژی الکتریکی تأمین شوند. تولید گرما تهدیدی برای استفاده طولانی مدت از این دریچه ها است که با گذشت زمان از انرژی استفاده می کنند. بسیاری از آنها چرخه وظیفه محدودی دارند. این باعث می شود که استفاده مستقیم از آنها بطور معمول محدود به نیروهای کم تحرک باشد.

غالباً ، از شیر سوپاپ برقی کم برای کارکرد یک شیر هیدرولیکی کوچک (به نام پیلوت) استفاده می شود که جریان سیالی را شروع می کند که شیر هیدرولیکی بزرگتری را به حرکت در می آورد و به نیروی بیشتری نیاز دارد.

یک شیر پنوماتیک دو پایدار به طور معمول یک شیر پیلوت است که یک شیر بازدارنده ۲ موقعیت ۳ پورت است. دریچه در هنگام از دست دادن قدرت موقعیت خود را حفظ می کند ، از این رو دو پایدار نامیده می شود.

دو پایداری را می توان با یک بازدارنده مکانیکی و ۲ شیر برقی مخالف یا یک قفل مغناطیسی “مگنا-لاچ” با یک سیم پیچ حساس به قطب انجام داد. مثبت باز می شود و منفی بسته می شود یا بالعکس. سیم پیچ هنگام فعال شدن به صورت مغناطیسی در موقعیت قرار می گیرد.

مزایا و معایب شیرهای هیدرولیک

مزایا و معایب شیرهای هیدرولیک

ساختار شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی

ساختار شیرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی

مهندسی معکوس و مثال هایی از آن

مهندسی معکوس و مثال هایی از آن

انواع شیرهای پنوماتیک و تمام نکات لازم

انواع شیرهای پنوماتیک و تمام نکات لازم

پمپ هیدرولیک چیست؟

پمپ هیدرولیک چیست؟

شیر هیدرولیک

شیر هیدرولیک

برخی کاربرد های هیدرولیک در زندگی

برخی کاربرد های هیدرولیک در زندگی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.