|

انواع شیرهای پنوماتیکی | آشنایی با انواع این قطعه و کاربردهای صنعتی آن

انواع شیرهای پنوماتیکی

شیر پنوماتیک چیست؟

شیر پنوماتیک به شیری می‌گویند که در صورت اعمال نیرو، قادر است مسیر حرکت سیال را تغییر داده یا جریان آن را قطع و وصل کند. این شیرها در دو نوع دستی و برقی وجود دارند که امروزه نوع دستی آن کاربرد چندانی ندارد. همچنین عملکرد آن به دو حالت است که در حالت اول، جریان سیال توسط شیر کنترل شده اما این کنترل الزاما با هوا انجام نمی‌شود. در حالت دوم، هر نوع سیالی ممکن است تحت کنترل شیر قرار بگیرد. این نوع از کنترل توسط هوا انجام می‌شود و معمولا با عنوان شیرهای محرک پنوماتیک شناخته می‌شوند. در ادامه این مطلب از سایت پایا هیدرولیک جم با انواع شیرهای پنوماتیکی آشنا خواهیم شد.

ساختار اصلی انواع شیرهای پنوماتیکی برقی

همانطور که اشاره شد در حال حاضر اکثر شیرهای پنوماتیکی به صورت برقی تولید می‌شوند، چون شیرهای پنوماتیک دستی دقت و سرعت کافی نداشتند. در ساختمان داخلی انواع شیرهای پنوماتیکی برقی، یک آهنربای الکتریکی به جهت کنترل جریان سیالات وجود دارد. این شیرها زمانی که جریان قطع باشد ممکن است به صورت باز یا بسته باشند. اما با برقراری جریان الکتریکی، خواص آهن‌ربایی در سلونوئید شیر ظاهر شده و بوبین شیر به سمت آن جذب می‌شود. در صورت تغییر ولتاژ وارد شده به سلونوئید، این امکان وجود دارد که میزان بسته و باز بودن بوبین را کنترل کرده و در نتیجه شدت جریان سیالات را کنترل کرد.

یکی از مزایای انواع شیرهای پنوماتیکی برقی، امکان کنترل از راه دور آن‌ها است. همین امر باعث شده که این شیرها در سیستم‌های کنترلی و ابزار دقیق کاربرد داشته باشند. در ادامه مطلب با انواع شیرهای پنوماتیکی برقی آشنا خواهیم شد.

انواع شیرهای پنوماتیکی

انواع شیرهای پنوماتیکی برقی

امروزه انواع شیرهای پنوماتیکی برقی برای کاربردهای مختلف، به شکل‌های گوناگونی طراحی می‌شوند. دامنه عملکرد شیرهای پنوماتیک برقی اکثرا بین 24 تا 220 ولت بوده و به همین دلیل تنوع زیادی در طراحی آن وجود دارد. در حال حاضر انواع شیرهای پنوماتیکی در صنایع گوناگونی مانند صنایع داروسازی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و نفت و گاز کاربرد دارند. در ادامه مطلب انواع شیرهای پنوماتیکی برقی را معرفی می‌کنیم.

شیر پنوماتیکی برقی یک سوکننده

از شیرهای یک سوکننده برای جلوگیری از برگشت جریان در خط لوله استفاده می‌شود. به عنوان مثال بازگشت جریان در کمپرسور یا پمپ می‌تواند عملکرد دستگاه را دچار اشکال و خرابی کند. این شیرها اجازه عبور جریان به یک سمت را می‌دهند و در طرف مقابل از جریان سیال جلوگیری می‌کنند.

شیر پنوماتیکی برقی کنترل فشار

یکی دیگر از انواع شیرهای پنوماتیکی، شیرهای کنترل فشار هستند که در کنترل فشار سیال کاربرد دارند. طراحی‌های این نوع شیر به شکل‌های گوناگونی انجام می‌شود که هرکدام کاربرد خاصی دارند. یکی از انواع این شیرها برای محدود کردن فشار سیال به کار برد. در واقع این نوع طراحی به جهت افزایش ایمنی سیستم‌های پنوماتیکی انجام می‌شود و هدف آن کنترل فشار مخزن است.

یکی دیگر از انواع شیرهای کنترل فشار، شیرهای تنظیم کننده فشار هستند. در سیستم‌هایی که نیاز به تامین فشار ثابت وجود دارد، می‌توان با استفاده از شیرهای تنظیم کننده فشار، این کار را انجام داد. در واقع این شیرها با کنترل نوسانات فشار سیال، فشار ثابتی را ایجاد می‌کنند.

همچنین یکی دیگر از طراحی‌های شیرهای کنترل فشار به گونه‌ای است که با تغییر بیش از حد فشار در شیرهای برقی، از طریق فرستادن سیگنال یا تولید صدای هشدار به اپراتور سیستم اطلاع می‌دهد که اشکالی در سیستم ایجاد شده که باید پیگیری شود.

شیرهای کنترل جریان

یکی دیگر از انواع شیرهای پنوماتیکی، شیرهای کنترل جریان سیال هستند. این شیرها بر روی خط لوله نصب می‌شوند و بر اساس فرایندی که توضیح دادیم، جریان سیال را کنترل می‌کنند. در صورتی که شیر، به شکل جریان باز طراحی شده باشد، جریان کامل برقرار شده و با افزایش مقدار ولتاژ در دو سر سلونوئید،‌ مقدار جریان سیال کمتر می‌شود. اما اگر این شیرها به شکل جریان بسته طراحی شده باشند، با افزایش ولتاژ میزان جریان افزایش خواهد یافت.

شیرهای قطع و وصل جریان

شیرهای قطع و وصل جریان نیز یکی دیگر از انواع شیرهای پنوماتیکی هستند که در موارد زیادی کاربرد داشته و وظیفه قطع و وصل جریان را برعهده دارند. البته این کار گاهی با تغییر جهت جریان سیال و گاهی با قطع کامل آن انجام می‌شود.

انواع شیرهای پنوماتیکی

نحوه نام‌گذاری انواع شیرهای پنوماتیکی

نام‌گذاری انواع شیرهای پنوماتیکی برقی بر اساس اعداد حالت، ورودی و خروجی‌های شیر انجام می‌شود. به عنوان مثال شیر 3/5 ( به صورت 5 به 3 خوانده شود) شیری است که 3 حالت و 5 ورودی و خروجی دارد. عدد سمت راست نمایانگر تعداد حالت‌های شیر بوده و عدد سمت چپ به تعداد ورودی و خروجی شیر اشاره دارد. توجه داشته باشید که نماد شیرها را در حالت توقف مشخص می‌کنند.

خدمات شرکت پایا هیدرولیک جم

در این مطلب از وبلاگ پایا هیدرولیک جم با انواع شیرهای پنوماتیکی و کاربردهای آن آشنا شدیم. این شیرها در دو حالت دستی و برقی وجود دارند که امروزه استفاده از انواع برقی آن رایج‌تر است. در واقع این شیرها برای کنترل و مدیریت جریان سیالات استفاده می‌شوند و در صنایع گوناگونی کاربرد دارند. شرکت پایا هیدرولیک جم با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی و رفع عیب و بازسازی انواع شیر‌های پنوماتیکی، به همراه تیمی از افراد متخصص، آماده ارائه خدمات حرفه‌ای به مشتریان خود است.

بیشتر بخوانید.

  عملکرد شیرهای پنوماتیکی جیست؟

  شیرالات پنوماتیکی از شیر برقی الکترومکانیکی برای لغزش قرقره استفاده می‌کنند.

  پارامترهای مورد نیاز برای سنجش شیرهای پنوماتیکی چیست؟

  فشار عملیاتی یا دامنه‌ی فشار، واسطه‌ی عملیاتی، ظرفیت یا ضریب جریان، نرخ چرخه، زمان پاسخ، ولتاژ مجاز کویل

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *