|

انواع شیرهای پنوماتیک برقی

انواع شیرهای پنوماتیک برقی

شیر برقی پنوماتیک چیست؟

شیر پنوماتیک، شیری است که با وارد کردن نیرو، می‌تواند جهت حرکت سیال را تغییر داده یا جریان آن را کنترل کند. این شیرها در دو نوع دستی و برقی ساخته شده‌اند. نوع دستی آن دیگر مانند گذشته کاربرد ندارد و شیرهای پنوماتیک برقی به دو صورت عمل می‌کنند: در حالت اول، شیر بدون هوا جریان سیال را کنترل می‌کند. در حالت دوم، شیر هر نوع سیالی را با جریان هوا کنترل می‌کند و معمولا به آن شیرهای محرک پنوماتیک می‌گویند. در ادامه این مطلب از سایت پایا هیدرولیک جم با انواع شیرهای پنوماتیک برقی آشنا خواهیم شد.

انواع شیرهای پنوماتیک برقی

ساختار انواع شیرهای پنوماتیکی برقی

از زمانی که سرعت و دقت شیرهای پنوماتیک دستی توان پاسخگویی به نیازهای بشر را نداشت، تولید انواع شیرهای پنوماتیک برقی توسعه بیشتری یافت. در ساختمان داخلی انواع شیرهای پنوماتیک برقی، یک آهنربای الکتریکی وجود دارد که جریان سیالات را کنترل می‌کند. ممکن است این شیرها در هنگام قطعی جریان، به صورت باز یا بسته عمل کنند. با برقرارشدن جریان الکتریکی، در سلونوئید شیر، خاصیتی آهنربایی ایجاد می‌شود که بوبین شیر را به سمت خود جذب می‌کند. با تغییر ولتاژ این جریان الکتریکی، می‌توان میزان باز و بسته بودن بوبین را کنترل و به دنبال آن، شدت جریان سیالات را مدیریت کرد.

همچنین امکان کنترل از راه دور در انواع شیر پنوماتیک برقی وجود دارد. بر اساس همین قابلیت، شیرهای پنوماتیک برقی کاربرد زیادی در سیستم‌های کنترلی دارند. در ادامه مطلب قصد داریم با انواع شیرهای پنوماتیک برقی آشنا شویم.

انواع شیرهای پنوماتیک برقی

در حال حاضر برای پاسخگویی به مصارف گوناگون، انواع شیر برقی پنوماتیک با کاربردهای متفاوتی تولید می‌شوند. شیرهای پنوماتیک برقی اکثرا در دامنه 24 تا 220 ولت عمل کرده. به همین علت مدل‌های زیادی از آن ساخته شده است. امروزه انواع شیرهای پنوماتیک برقی در صنایع مختلفی مثل صنایع داروسازی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیر پنوماتیک برقی یک سوکننده

این شیرها باعث جریان سیال به یک سمت می‌شوند اما از بازگشت آن جلوگیری می‌کنند. شیرهای یک سوکننده در جلوگیری از بازگشت جریان در خط لوله کاربرد دارند. برای مثال در صورتی که جریان به داخل کمپرسور یا پمپ بازگردد، خرابی و ایراد در سیستم به وجود خواهد آمد. بنابراین از شیرهای یک سو کننده استفاده می‌شود تا چنین اتفاقی پیش نیاید.

انواع شیرهای پنوماتیک برقی

شیر پنوماتیک برقی کنترل فشار

یکی دیگر از انواع شیرهای پنوماتیک برقی، شیرهای کنترل فشار هستند که فشار سیالات را کنترل می‌کنند. این شیرها با توجه به مصارف گوناگون، شکل‌های مختلفی دارند.

 1. یکی از انواع شیر کنترل فشار، در محدود کردن فشار سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. علت استفاده از این نوع شیر کنترل فشار، کنترل فشار مخزن و افزایش ایمنی در سیستم‌های پنوماتیک است.
 2. یک مدل دیگر از شیرهای کنترل فشار، شیر تنظیم کننده است. این شیر در سیستم‌هایی به کار می‌رود که به فشار ثابت نیاز است. این نوع شیر با کنترل نوسان فشار سیال، فشار ثابتی در سیستم ایجاد می‌کند.
 3. یکی دیگر از انواع شیر کنترل فشار، شیرهای تابع فشار هستند. زمانی که در سیستم فشار تغییر زیادی می‌کند، صدای هشداری تولید می‌کند که اپراتور باید متوجه شود و برای تعمیر آن اقدام کند.

شیر پنوماتیک کنترل جریان

یکی دیگر از انواع شیرهای برقی پنوماتیک، شیرهای کنترل جریان سیال هستند. این شیر روی خط لوله نصب شده و جریان سیالات را کنترل می‌کند. در شیرهای جریان باز، جریان به شکل کامل برقرار می‌شود و در صورت افزایش ولتاژ وارد شده به دو سر سلونوئید،‌ میزان جریان سیال کمتر خواهد شد. اما در شیرهای جریان بسته، با افزایش ولتاژ وارد شده به سلونوئید، جریان سیال افزایش پیدا می‌کند.

شیر پنوماتیک قطع و وصل جریان

یکی دیگر از انواع شیرهای پنوماتیک برقی، شیر قطع و وصل جریان است که قطع و وصل جریان را انجام داده و کاربرد زیادی دارد. این عمل از طریق تغییر جهت جریان سیال یا قطع کامل آن، با توجه به شرایط مورد نظر انجام می‌شود.

نام‌گذاری انواع شیر پنوماتیک برقی

اساس نام‌گذاری عددی انواع شیر پنوماتیک برقی به حالت، ورودی و خروجی‌های شیر بستگی دارد. مثلا شیر 3/5 (5 به 3 بخوانید) دارای 3 حالت و 5 ورودی و خروجی است. عدد سمت راست تعداد حالت‌های شیر را نشان داده و عدد سمت چپ تعداد ورودی و خروجی را مشخص می‌کند.

خدمات پایا هیدرولیک جم به مشتریان

در این مطلب با انواع شیرهای پنوماتیک برقی آشنا شدیم و عملکرد هر یک از آن‌ها را بررسی کردیم. شیرهای پنوماتیک یکی از قطعات پرکاربرد هستند که در هر صنعتی یافت می‌شود. شرکت پایا هیدرولیک جم با سال‌ها تجربه موفق در زمینه طراحی و تعمیر انواع شیر پنوماتیک برقی می‌تواند نیاز مشتریان عزیز خود را برطرف کند. این شرکت با گردآوری تیمی متخصص و با تجربه قادر است هرگونه خدماتی را در این زمینه ارائه کرده و رضایت هم‌وطنان خود را جلب کند. به همین جهت می‌توانید وارد سایت پایا هیدرولیک جم شوید و با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *