شیر پروپرشنال

راه­‌حل فناوری مدارهای پیچیده، تولید شیرهای پروپرشنال بوده است. این دریچه‌های انقلابی موقعیت بی‌نهایت قرقره‌ها را فراهم می­‌کند، بنابراین حجم جریان بی­‌نهایت قابل تنظیم را فراهم می­‌کند. برای دستیابی به موقعیت نامحدود قرقره‌­ها از سلونوئیدهای کنترل شده توسط ضربه یا کنترل نیرو استفاده می‌شود.

این موقعیت­‌یابی متغیر اجازه می‌­دهد قرقره­‌ها با بریدگی‌­های اندازه­‌گیری طراحی شوند تا به جای اینکه برای جهت و سرعت به شیرهای جداگانه نیاز داشته باشند، کنترل جریان سرعت و همچنین عملکردهای کنترل جهت همه را در یک سوپاپ فراهم کنند. مهم‌ترین مزیت دیگر این است که مدار به بیش از یک سرعت نیاز دارد. سرعت‌های مختلف با تغییر سطح سیگنال‌ الکتریکی برای رساندن جریان، سرعت مورد نیاز به دست می­‌آید. هیچ اجزای هیدرولیکی اضافی مورد نیاز نیست! این شیرهای پروپرشنال توسط توان DC کنترل می‌شوند.

کنترل‌­های پروپرشنال که با کنترل‌­های الکترونیکی همراه آن‌ها استفاده می‌شود، ویژگی‌های مطلوب شتاب و کاهش را اضافه می‌کند. ضمن اینکه این چرخه‌­های مختلف ماشینی را ارائه می‌­دهد که با سرعت بیشتری کار می‌کنند و در عین حال دارای ویژگی­‌های شروع و توقف کنترل شده هستند. شتاب و کاهش سرعت تنظیم شده باعث بهبود زمان کلی چرخه ماشین و نرخ تولید می‌شود.

نام پروپرشنال می‌تواند برای توصیف هر عملی که در آن یک پارامتر نسبت به دیگری متغیر است، استفاده شود. در مورد servovalve موقعیت قرقره به نسبت سیگنال ورودی حرکت می‌کند. اگر کنترل سرعت حلقه بسته بکار رود، سرعت به تناسب با جریان ورودی تغییر می‌کند.

در صنعت هیدرولیک، عبارت پروپرشنال به نوع خاصی از شیر اشاره دارد که کاملا ً متمایز از servovalves است. بنابراین هنگامی که ما در مورد شیر پروپرشنال صحبت می‌کنیم ، در مورد یک شیر فعال solenoid با ویژگی‌های اجرایی بسیار متمایز صحبت می‌کنیم.

پروپرشنال

شیر پروپرشنال و کاربرد­های آن:

شیرهای پروپرشنال خصوصا برای­ هنگامی مناسب هستند، که فشار در طی یک فرایند، تغییر کند. این شیرها قابل اطمینان و به­ صرفه‌ اقتصادی هستند و کنترل مداوم دارند. شیرهای پروپرشنال با دستیابی سریع به فشار یا جریان پایدار می‌توانند به کاهش زمان چرخه کمک کنند.

پرکردن بطری: شیر پروپرشنال، بدون توجه به سطح مایع، فشار ثابت در مخزن پرکننده را حفظ می‌کند. یک سنسور فشار در مخزن بازخوردی را به شیر پروپرشنال نشان می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که یک مقدار ثابت مایع در یک زمان مشخص به یک بطری منتقل می‌شود.

کنترل­ کوره: منبع ­تغذیه توسط شیر پروپرشنال تنظیم می‌شود. سیگنال دمای دیفرانسیل، به عنوان بازخورد برای خاموش کردن جریان گاز هنگام رسیدن به دمای مورد نظر استفاده می‌شود.

شیرآلات با الکترونیک Onboard

روند اخیر نصب آمپلی­‌فایر روی شیر ­­پروپرشنال است. این­ معمولاً به­ عنوان الکترونیک‌­آنبرد (OBE) شناخته می‌­شود. متداول‌ترین نوع ­شیر OBE از یک رابط هفت پین استفاده می‌کند.

پیشرفت‌های شیرهای پروپرشنال هیدرولیک 

در طول سال‌ها با سوپاپ جهت­‌دار هیدرولیکی تغییرات و پیشرفت­‌های زیادی صورت گرفته است. ابتدایی­‌ترین شیر جهت‌­دار محرک را از نقطه‌­ای به نقطه دیگر با سرعت ثابت و بدون کنترل شتاب جابجا می‌کند. با این حال، فن­اوری جدیدتر شیر می‌تواند موقعیت دقیق، سرعت‌، شتاب، کاهش سرعت و نیرو را کنترل کند. پیشرفته­‌ترین دریچه‌­های کنترل دارای الکترونیک داخلی هستند که می­‌توان آن­‌ها را با استفاده از نرم‌­افزار تولید شده برای تولید و کنترل پارامترهای مختلف پیکربندی کرد.

با شروع­ اصول اولیه، بسیاری از سیستم‌­های هیدرولیک اصلی که جهت و سرعت محرک­‌های هیدرولیکی را کنترل می‌­کنند، از شیرهای کنترل جریان خاموش و روشن و دستی قابل تنظیم استفاده می­‌کنند. این تنظیم نیاز به یک سیگنال الکتریکی دارد، به طور معمول 110VAC یا 24VDC، بر ­روی یک شیر برقی اعمال می‌­شود که به صورت الکترومغناطیسی قرقره را به یک موقعیت کاملاً باز منتقل می‌­کند. برای کنترل سرعت، مهندس باید از کنترل‌‌های جریان تنظیم دستی استفاده­ کند. دقت این کنترل‌­های جریان پایین است و این ­نوع سیستم به شتاب و کاهش سرعت محرک توجه نمی‌کند. با این‌حال، با کنترل جریان جبران شده با فشار که تغییرات­ سرعت ناشی از بارهای مختلف را بررسی می­‌کند، دقت کنترل‌­های جریان بهبود یافت.

نسل بعدی از مفهوم تغییر سیگنال الکتریکی به شیر برقی استفاده کرد. یک جریان متغیر از طریق یک سیم پیچ استفاده شد تا قرقره را در برابر یک­ فنر مخالف تغییر­ دهد. هرچه جریان بیشتری وجود داشته باشد، نیروی ­متحرک قوی‌تر و حرکت قرقره بیشتر است. این امکان برای کنترل جریان و کنترل جهت در همان شیر را فراهم می‌کند. سوپاپ‌­ها با استفاده از سیگنال کنترل متغیر به شیرهای جهت پروپرشنال معروف شدند.

جدیدترین شیر پروپرشنال

جدیدترین فن­اوری سوپاپ پروپرشنال، همان فناوری سوپاپ‌­های پروپرشنال الکترونیکی استاندارد را به سوپاپی با وسایل الکترونیکی قابل تنظیم می‌برد. دریچه‌ها نیز با ­استفاده از نرم‌­افزار Pro-FX 2.0 خود برای بارگذاری مستقیم پارامترهای کنترل روی شیر، سطح مختلفی از فناوری را ارائه می‌­دهند.

حتی اگر پیشرفت‌های فناوری طی سال‌ها انجام شده است، مهندسان طراحی هنوز نیاز به فناوری قدیمی‌تر و ابتدایی دارند. اگرچه ما می‌توانیم از گزینه‌های پیشرفته در بسیاری از برنامه‌های مختلف استفاده کنیم، هزینه‌های چندین برابر نیاز به کنترل پیچیده‌تر است.

پروپرشنال

چگونگی کار شیرهای پروپرشنال :

یکی از ساده‌ترین آزمایش‌هایی که از دوران مدرسه برای ایجاد یک میدان مغناطیسی انجام می‌دادیم، بکارگیری جریان به کمک سیم پیچ که باعث جاذبه یا دافعه مواد مغناطیسی می‌شد. این قانون سلونوئید می‌باشد.

با توجه به گفته‌های قبلی با بالا رفتن جریان، میدان مغناطیسی قدرت بیشتری می‌گیرد. در نتیجه به خودی خود روی ماده مغناطیسی دافعه و جاذبه ایجاد می‌شود. یک شیر پروپرشنال دارای طراحی خاصی هست تا در جریان ثابت قدرت میدان را پیش از ضربه آهنربا بسنجد. 

ضمن اینکه به جهت تقابل با آهنربا یک فنر وجود دارد. وقتی آهنربا فنر را فشرده می‌کند نیروی واکنش فنر افزایش می‌یابد تا هنگامی که نیروی مغناطیسی متعادل شود و حرکت متوقف شود. اگر جریان زیاد شود، آهنربا (برقی) بیشتر در برابر فنر حرکت می‌کند، تا اینکه دوباره نیروها متعادل شوند. در نظر بگیرید که آهن‌ربا در یک شیر به قرقره متصل شده است که می‌توان فشار یا جریان را متناسب با جریان وارد شده به شیر برقی کنترل کرد.

بیشتر بخوانید.

چگونه یک شیر پروپرشنال انتخاب کنیم؟

پارامترهای اساسی‌ای برای بررسی یک شیر پروپرشنال مناسب وجود دارد. یکی از این موارد تعیین محدوده و دامنه‌ای از سرعت جریان مورد نیاز است.

چقدر احتمال دارد شیرهای پروپرشنال خراب شوند؟

خرابی شیرهای پروپرشنال بستگی به برند سازنده شیر، دمای روغن، تعداد سیکل کاری، فیلتراسیون و دوره‌های نگهداری و تعمیرات دارد.

شیرهای پروپرشنال در چه مواردی به کار می‌روند؟

شیرهای پروپرشنال به طور معمول برای مواردی مانند پرکردن بطری، کنترل کوره و آزمایش نشت به کار می‌روند. هرچند در صنعت استفاده‌های بسیار دیگری نیز دارند.

تفاوت عملکرد شیرهای هیدرولیک مختلف چگونه است؟

شیرهای پروپرشنال شیرهای تناسبی می باشند. شیرهای سروو همانند شیرهای پروپرشنال با سرعت پاسخ زیادتر نسبت به شیرهای پروپرشنال هستند و شیرهای دایرکشنال که به شیرهای ۰-۱ معروفند به صورت بدون تناسبی می باشند.