|

پنوماتیک چیست؟ هر آنچه باید در مورد سیستم های پنوماتیک بدانید.

پنوماتیک

پنوماتیک یعنی چه؟

پنوماتیک را می‌توان استفاده از هوای تحت فشار حرکت مکانیکی توصیف کرد. پنوماتیک در شیرهای کنترل نیز استفاده می‌شود، پنوماتیک کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد. همچنین کاربردهای دیگری مانند دندانپزشکی، ساخت و ساز و استخراج دارد. تولید انرژی پنوماتیک توسط هوا انجام می‌شود.

دریچه‌­های پنوماتیک کنترل جهت از لوازم ضروری در دستگاه شما می‌باشد. شیرهای کنترل با توجه به کاربردهای خود، میزان هوای قابل عبور در دستگاه را تنظیم می­‌کنند و میزان خروجی را تعیین می‌کند. اگر دریچه­‌ای کار نکند، فشار هوا ثابت نخواهد بود و محرک در تولید برق از کار می­‌افتد.

 شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از ده سال تجربه‌ی موفق در زمینه تعمیر پمپ هیدرولیک و دیگر شیرالات صنعتی آماده خدمت رسانی به شما می‌باشد.

چگونگی عملکرد شیر پنوماتیک

یک شیر پنوماتیکی به عنوان شیر کنترل جهت نیز شناخته می‌شود. عملکرد اصلی یک شیر پنوماتیک تغییر جریان هوا است. این شیرها قادر به حفظ فشار نیز هستند. دامنه شیرهای بادی گسترده است و انواع مختلفی از این شیرها وجود دارد. شیرهای پنوماتیکی با توجه به اصل طراحی، نوع عملکرد، اندازه آن‌ها دسته­‌بندی می‌شوند. دریچه­‌هایی که در صنایع پنوماتیک استفاده می‌شوند بیشتر عملکرد کنترل دارند. این را می‌توان به عنوان عملکرد شیر در هر فرآیند دانست یا کنترل یک مقدار توصیف کرد. یک عملکرد کنترلی به انرژی کنترل نیاز دارد، انرژی کنترل از طریق تحریک ایجاد می‌شود که می‌تواند دستی، مکانیکی، هیدرولیکی یا پنوماتیکی باشد.

انواع شیر

شیر برقی

شیرهای برقی جریان هوا را در سیستم پنوماتیک و جریان مایع را در سیستم هیدرولیک کنترل می‌کنند. به طور کلی، شیرهای برقی بیشتر در کارهای صنعتی استفاده می‌شود. برای اینکه شیر به درستی کار کند، به دمای ثابت نیاز دارد. نمونه­‌ای از این موارد در اتومبیل وجود دارد، جایی که برای شروع احتراق استفاده می‌شود. هنگامی که کلید خود را می‌چرخانید، یک سیگنال الکتریکی برای باز کردن سوپاپ و روشن شدن موتور ارسال می‌شود. سوپاپ باید از عهده ظهور گرما از موتور و هرگونه سرما ناشی از شرایط نامساعد جوی برآید.

از دیگر کاربردهای شیرهای برقی می‌توان به سیستم­‌های آبیاری و ماشین‌های ظرفشویی هنگام استفاده آن‌ها از مایعات اشاره کرد. آن‌ها جریان آب را کنترل می‌کنند تا به ترتیب امکان آبیاری منظم مزارع یا تمیز کردن ظروف آشپزی شما فراهم شود. برای اکثر مردم قابلیت انعطاف پذیری و دوام این مدل‌ها ارزشمند هستند.

شیرآلات مکانیکی

شیرآلات مکانیکی یا دستی، از توان دستی استفاده می‌کنند. ممکن است آن‌ها را در عملیاتی مشاهده کنید که برق برای کارهای خطرناک یا غیرمعمول باشد. مانند شیرهای برقی می‌توان از آن‌ها برای جریان­ هوا یا مایع استفاده کرد.

معمولاً با استفاده از دست یا پاها برای جابجایی آن‌ها به این شیرها انرژی می‌دهند. بنابراین لازم است اپراتور با یک حرکت فشار دهد. انواع دیگر شیرهای مکانیکی توسط بازوهای اهرمی یا با قدرت اصطکاک تأمین می‌شوند. این­ روزها، شیرهای مکانیکی باید اندازه بزرگ‌تری داشته باشند.

مثالی از دریچه مکانیکی، شیرهایی است که برای کمک به افراد مبتلا به بیماری قلبی استفاده می‌شود. آن‌ها به اطمینان از جریان خون و اکسیژن در بدن انسان کمک می‌کنند. در حالی که چنین قلب­‌های مصنوعی خطر لخته شدن خون را بیشتر می‌کنند، اما با مدل­‌های بادوام عمر فرد را افزایش می‌دهند.

دریچه دیگری می‌تواند سوپاپ دستی باشد که در دستگاه قدیمی استفاده می‌شود و اتصال برق ندارد. در نظر بگیرید که با فشار ­دادن پدال توسط کاربر، چرخ خیاطی‌ها و چرخ‌های چرخشی به سبک قدیمی کار می‌کنند. انرژی در یک حرکت دایر­ه‌ای منتقل می‌شود. آن‌ها از پنوماتیک ابتدایی استفاده می‌کنند.

شیر کنترل پنوماتیک چگونه کار می‌کند؟

شیرهای کنترل پنوماتیک می‌توانند فشار را به صورت کنترل شده با کمک محرک­‌ها و موقعیت دهنده‌ها برای هدایت آن‌ها کاهش دهند. کنترل کننده‌ها قادر به درک نوسانات فشار هستند و می‌توانند مقدار عرضه هوا به موقعیت دهنده پنوماتیک را تنظیم کنند. یک موقعیت یاب پنوماتیک هوا را به دیافراگم باز کننده دریچه می‌رساند. از فنرها به عنوان نیروی مخالف استفاده می‌شود که درصورت از دست دادن فشار هوا یا کاهش فشار آن بر دیافراگم باعث بسته شدن دریچه‌ها می‌شود. شیرهای کنترل پنوماتیک به طور گسترده­‌ای در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پنوماتیک

شیر پنوماتیک و انواع مختلف آن!

باید به این موضوع توجه داشت که شیرهای پنوماتیک نسبت به عملکردی که دارند به گروه‌های خاصی طبقه بندی می‌شوند.

 • شیرهای کنترل جهت‌دار
 • شیرهای برگشتی
 • شیرهای کنترل جریان
 • شیرهای کنترل فشار

شیر کنترل جهت

کنترل جهت جریان در مدار ­پنوماتیک، از مهم‌­ترین عملکرد­های سوپاپ کنترل جهت است. این دریچه‌­ها می‌توانند جریان هوا را تنظیم کنند و همچنین قادر به­ شروع و توقف جریان هوا هستند. شیرهای کنترل جهت دار قادر به کنترل نحوه عبور­ هوا نیز هستند.

شیر برگشتی

این شیرها همچنین برای کنترل جریان هوا استفاده می‌شوند و جریان هوا را فقط در جهت دیگر ­جریان هوا مسدود می‌کنند. این شیرآلات از عملکرد عدم بازگشت پشتیبانی می‌کند. دریچه­‌های برگشت ناپذیری وجود دارد که می‌توانند کنترل­‌های پنوماتیک را انجام دهند: شیر ­کنترل، شیر شاتل، شیر خروجی سریع و..

شیرهای کنترل جریان

شیر کنترل جریان قادر است جریان هوا را در صورت باز بودن، با حفظ حجم تنظیم شده در واحد زمان تنظیم کند و این عملکرد کنترلی، به جریان هوای عبوری از شیر محدود می‌شود.

پنوماتیک

شیر کنترل ­فشار

این نوع شیرهای کنترل اساساً می‌توانند فشار هوا را در شیر کنترل کنند. بنابراین شیرهای کنترل فشار به سه نوع طبقه بندی می‌شوند: شیر محدود کننده فشار، شیر توالی فشار و شیر کاهش فشار.

پنوماتیک

کاربری انواع شیر برقی پنوماتیک

به جهت کنترل سرعت جریان در سیستم‌ها موتورها و سایر ابزارها از شیر برقی استفاده می‌شود. به عنوان مثال از کاربرد‌های آن می‌توان به پمپ‌های هیدرولیک، دیگ‌های بخار گازی و ماشین‌های شستشو اشاره کرد. جالب است بدانید که به دلیل تنوع آن‌ها، انواع کارها را ازجمله کارهای پیچیده و ساده را می‌توانند انجام دهند. شیرهای برقی پنوماتیک را می‌توان در انواع واسطه‌های مختلف بکار برد و با توجه به نیاز خود تنظیم نمود. به عنوان مثال: به جهت کنترل انواع واسطه‌ها مثل گاز، هوا، برق، بخار و… می‌توان استفاده کرد. (برای کسب اطلاعات درباره‌ی تفاوت شیر دستی و برقی پنوماتیک، اینجا کلیک کنید.)

پنوماتیک

اجزای اصلی دریچه­‌های پنوماتیک کدامند؟

در یک شیر پنوماتیک سوپاپ­‌ها، سوئیچینگ و مسیریابی هوا را کنترل می‌کنند. دریچه­‌ها باید جریان هوای فشرده را کنترل کنند و آن‌ها باید جریان خروجی به جو را  کنترل کنند. در یک مدار سوئیچ پنوماتیک از دو نوع سوپاپ استفاده می‌شود ضمن اینکه سیلندر هوا در اندازه‌­ها و اشکال مختلفی وجود دارد. وظیفه اصلی سیلندر تبدیل انرژی موجود به هوای فشرده در حرکت مستقیم است.

پنوماتیک

 محرک‌­های پنوماتیک چند نوع هستند؟ کجا و با چه ­هدفی استفاده می‌شوند؟

یک محرک پنوماتیک انرژی را به حرکت تبدیل می‌کند. انواع خاصی از محرک‌های پنوماتیک وجود دارد. محرک‌­های دوار، سیلندر ­پنوماتیک، گیرنده‌ها، محرک‌­های بدون­ میله، مولدهای خلا هستند. این محرک­‌ها برای عملکرد خودکار شیر استفاده می‌شوند. این محرک با کمک فشار هوایی که بر دیافراگم وارد می‌شود یا پیستونی که به ساقه متصل است انجام می‌شود. برای باز و بسته شدن سریع از این محرک­‌ها استفاده می‌شود. اگر فشار هوا دریچه را باز کند و دریچه با عمل فنر بسته شود، محرک عملکرد معکوس دارد. اگر فشار هوا دریچه را ببندد و عملکرد فنر دریچه را باز کند، آنگاه مستقیم عمل می‌کند.

شیر پنوماتیک در مقابل شیر برقی 

عملکرد شیر برقی کاملاً به برق بستگی دارد اما دریچه پنوماتیک با کمک نیروی الکترومغناطیسی کار می‌کند. برای حرکت قطعات از هوای فشرده نیز استفاده می‌شود.

شیر پنوماتیک سه طرفه!

شیرهای سه طرفه بیشتر شبیه شیرهای دوطرفه هستند و تفاوت آن‌ها در این است که از یک پورت اضافی برای تخلیه هوای پایین دست استفاده می‌شود. این دریچه­‌ها قادر به کنترل سیلندرهای تک کاره یا برگشت فنر هستند که باید تحت فشار قرار گرفته و به طور متناوب تخلیه شوند.

شیر الکتروپنوماتیک چیست؟

از شیرهای الکتروپنوماتیک برای عملکردی مشابه استفاده می‌شود، در این شیر می‌توانیم فشار را با باز کردن دستی یک دریچه، به طور خودکار با تشخیص فشار آن یا با ارسال سیگنال الکتریکی، کنترل کنیم.

بیشتر بخوانید.

  پارامترهای مورد نیاز برای سنجش شیرهای پنوماتیکی چیست؟

  فشار عملیاتی یا دامنه‌ی فشار واسطه‌ی عملیاتی ظرفیت یا ضریب جریان نرخ چرخه زمان پاسخ ولتاژ مجاز کویل

  عملکرد شیرآلات پنوماتیکی چگونه است؟

  شیرآلات پنوماتیکی از شیر برقی الکترومکانیکی برای لغزش قرقره استفاده می‌کنند.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  ۴ پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *