|

شناخت بهتر انواع پمپ پیچی

انواع پمپ پیچی

انواع پمپ پیچی

افرادی که در صنایع مهندسی فعالیت دارند، تا حدودی با انواع پمپ پیچی و نحوه کار آن آشنا هستند. اما سایر افراد ممکن است در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشند. به همین جهت در این بخش قصد داریم به معرفی بیشتر این نوع پمپ ­ها بپردازیم.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

در صنایع مهندسی انواع پمپ پیچی با عنوان پمپ ­های اسکرو شناخته می‌­شوند. همان‌­طور که از نام آن‌­ها پیدا است، حرکت مایع درون این پمپ ­ها به صورت چرخشی است. پمپ­ های اسکرو دارای پیچ­‌هایی با قدرت بالا هستند که درون حفره‌­های مخصوصی به شکل روتالی یا چرخشی در حرکت می­‌باشند. مایع از قسمت مکش پمپ وارد شده و در امتداد این پیچ‌­ها حرکت چرخشی به سمت بخش تخلیه پمپ دارد. درواقع پیچ‌­های درون پمپ فشار لازم برای حرکت مایع را فراهم می­‌کنند. به عبارت بهتر زمانی که پیچ­‌ها شروع به چرخش می­‌کنند، مایع در تمام بخش­‌های پمپ حرکت محوری را انجام می­‌دهد و تمام مسیر پمپ را طی می­‌کند. حرکت ماده سیال تنها در پمپ های اسکرو به شکل محوری است و مایع در سایر پمپ ­ها فقط می‌­تواند حرکت چرخشی داشته باشد.

انواع پمپ پیچی
حرکت ماده سیال در پمپ اسکرو در جهت مثبت است و جزو انواع پمپ با جابجایی مثبت به شمار می­‌رود.

با کارایی انواع پمپ پیچی در صنعت آشنا شوید.

امروزه کاربرد انواع پمپ پیچی در صنایع کشورمان روز به روز در حال افزایش است و نبود این دستگاه‌­ها در اغلب فعالیت‌­های صنعتی کشور اختلال ایجاد می‌­کند. پمپ ­های اسکرو به مراقبت مداوم نیازی ندارند و موقعیت خشک تاثیر خاصی در عملکرد آن­‌ها ندارد.

از جمله کاربرد­های پمپ اسکرو می­‌توان به لیفت پساب خام، لیفت پساب واحد­های صنعتی، پمپاژ سیلاب و زه­کشی زمین اشاره کرد. این موارد تنها بخشی از کاربرد­ انواع پمپ های پیچی به شمار می‌روند. پمپ های اسکرو در صنایعی همچون تاسیسات گازوئیل و سوخت رسانی، صنایع نفت خام، فعل و انفعالات شیمیایی و … کارایی دارند. در لیفت پساب خام پمپ اسکرو تا حدود زیادی فاضلاب خام ورودی را کنترل کرده و از انباشته شدن فاضلاب در این سیستم جلوگیری می‌­کند. کارایی پمپ پیچی در لیفت پساب واحد­های صنعتی، افزایش ارتفاع پساب تا میزان مشخص است. در زه­کشی زمین پمپ اسکرو در پمپاژ آب نقش اساسی را ایفا می­‌کند و جریان آب را به بخش‌­های بالایی پمپ هدایت می‌کند.

کاربرد دیگر انواع پمپ پیچی در سیستم­‌های روغن‌­کاری و هیدرولیک است. در سیستم روغن‌­کاری از پمپ اسکرو برای تامین روغن دستگاه‌­های بزرگ صنعتی استفاده می‌­شود. پمپ پیچی در سیستم هیدرولیک، نیروی هیدرولیک لازم برای بخش‌­های فشار قوی ساختمان‌­ها را تامین می‌­کند. همچنین پمپ اسکرو خطوط لوله­‌های نفت سنگین نیز کاربرد فراوانی دارند. کارایی اصلی آن­‌ها در این سیستم انتقال نفت خام بین خطوط مختلف است و قادر به پمپاژ کردن نفت خام با ویسکوزیته بالا نیز می‌­باشند. یکی از اصولی‌­ترین کاربرد­های پمپ اسکرو در پمپاژ چند فاز است. در سیستم پمپ چند فاز، مخلوطی از مایع و گاز یکجا در کنار هم قرار می‌­گیرند که پمپ‌­ها به خوبی ورود مایع و گاز را به درون کمپرسور­ها کنترل می­‌کنند. درواقع ورود بیش از اندازه مایع و گاز به درون کمپرسور می‌تواند صدمات جدی به این بخش وارد کند. ورود این دو فاز به صورت کامل تحت کنترل پمپ پیچی است.

انواع پمپ پیچی
پمپ­ های پیچی دوام بالایی در برابر عوامل مختلف فیزیکی دارند و درصورت استفاده مکرر موتور الکتریکی مقاومت خود را از دست نمی‌­دهند.

معرفی انواع پمپ های پیچی

 انواع پمپ های پیچی به شرح زیر هستند:

پمپ تک پیچی

این پمپ در صنایع مختلف کشورمان کارایی بسیار فراوانی دارد. ابعاد پمپ تک پیچی نسبتا بزرگ است  و طول آن‌ها تا 20 متر نیز می‌­رسد. در صنعت کشورمان از این پمپ ­ها به منظور پمپاژ آب بالابر استفاده می‌شود. روتور پمپ تک پیچی بیشتر به حفره گرد پیچ خورده شباهت دارد. به همین دلیل حرکات چرخشی در این پمپ ­ها کمتر دیده می ­شود. سرعت حرکت ماده سیال در این پمپ کم است و جزو معایب اصلی آن‌ها به شمار می‌­رود.

پمپ دو پیچی

این پمپ در انتقال نفت خام بین خطوط کارایی بسیار زیادی دارد که با نام پمپ دو قلو اسکرو شناخته می‌شود. این پمپ به چرخ دنده‌­های زمان­بندی شده در دور دوم حرکت روتور نیز مجهز شده است. این پمپ ها دارای یک مکش هستند که مایع را از یک طرف به پمپ وارد و از طرف دیگر آن خارج می‌­کند. درواقع جریان مایع در پمپ دو پیچ یک طرفه است.

پمپ سه پیچی

پمپ­ های سه گانه اسکرو در کارهای جزئی مانند سیستم روانکاری و غیره کارایی دارد. پمپ سه پیچ به روتور حرکتی مجهز شده است که در حرکت سایر پیچ­‌ها نقش دارد و بقیه پیچ‌­ها را به حرکت درمی‌­آورد.

پمپ چهار پیچی

پمپ اسکرو چهار پیچ، درواقع دارای دو پیچ است که به خاطر نحوه قرارگیری پیچ های این پمپ در جهت مخالف به این نام شناخته می‌شود. این پمپ بعد از مکش مایع آن را به اندازه مساوی به دو انتهای پمپ هدایت می‌کند. پمپ اسکرو چهار پیچ در سیستم روغن کاری و سیستم چند فازی کارایی دارد. جریان مایع در پمپ چهار پیچ دو طرفه است و در طراحی آن‌ها دو مکش تعبیه شده است. جریان آب از دو طرف وارد پمپ شده ولی تخلیه آن از یک طرف پمپ است.

پمپ پنج پیچی

نحوه عملکرد پمپ پنج پیچ به پمپ سه پیچ بسیار شبیه است. تنها تفاوت آ­ن‌ها در تعداد پیچ‌های متصل به آن‌ها است. از کارایی این پمپ ها می‌توان در سیستم هیدرولیک به منظور تامین نیروی هیدرولیکی برای آسانسورهای عملیاتی نیز اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به شناخت انواع پمپ پیچی و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها پرداختیم. همچنین کاربردهای مختلف پمپ های اسکرو در صنعت را بررسی کردیم. شرکت پایاهیدرولیک جم با بیش از 10 سال سابقه در زمینه‌ی طراحی، ساخت و تعمیر شیرالات و پمپ های هیدرولیکی و پنوماتیکی، آماده‌ی خدمت‌رسانی است.

بیشتر بخوانید.

    فهرست مطالب

    برای آگاهی از آخرین مقالات
    ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *