|

همه چیز درباره‌ی پمپ بیل مکانیکی

پمپ بیل مکانیکی

پمپ بیل مکانیکی

پمپ هیدرولیکی امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که قابلیت‌های متفاوت هر یک نسبت به دیگری باعث استفاده منحصر به فرد از هر کدام شده است. پمپ هیدرولیک با توجه به توان و فشار خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود، این پمپ‌ها نقش قلب را در سیستم‌ها دارند و انرژی سیال را در یک سیکل هیدرولیکی افزایش می‌دهند. پمپ هیدرولیک بیل مکانیکی یکی از انواع پمپ های هیدرولیک می‌باشد. پمپ بیل مکانیکی می‌تواند فشار زیادی را تحمل کرده و لیتراژ زیادی را به سیستم بدهد. به طور کلی پمپ سیستمی است که انرژی مکانیکی را از منبع خارجی گرفته و به سیالی که از آن عبور می‌کند می‌دهد. به همین علت در سیستم‌های هیدرولیک مکانیکی از آن‌ها استفاده می‌شود.

این پمپ ها دو طبقه بوده که یک طبقه مربوط به جک های بالابر و خالیکن و استیک و طبقه‌ی دیگر برای گردون بیل می‌باشد. پمپ هیدرولیک بر روی ماشین آلات راهسازی و معدنی مانند تریلی، کامیون، دامپتراک، گریدر، لودر، بلدوزر، بیل مکانیکی، مینی بیل مکانیکی و… تعبیه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه پمپ ها در چه سامانه‌ای قرار می‌گیرند، به دو نوع جابجایی مثبت و جابجایی نامثبت تقسیم می‌شوند. پمپ ها با جابجایی غیرمثبت به علت کم بودن مقاومت آن‌ها در برابر فشارهای زیاد در صنعت هیدرولیک کمتر مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد بیشتر آن‌ها برای سیستم‌هایی با فشار پایین می‌باشد. پمپ ها با جابجایی مثبت دارای مزایای بسیار زیادی از جمله ابعاد کوچک، بازده حجمی بالا، انعطاف پذیری مناسب، قدرت و توانایی بالا می‌باشند و به همین علت از آن‌ها در برابر فشارهای بسیار بالا استفاده می‌شود. پمپ های دارای جابجایی مثبت سه نوع اصلی پیستونی، چرخ دنده‌ای و پره‌ای دارند. در این مقاله به بررسی برخی پمپ های بیل مکانیکی می‌پردازیم.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

پمپ بیل مکانیکی
پمپ بیل مکانیکی

Main pump

Main pump که با نام پمپ مادر یا اصلی شناخته می‌شود از نوع پیستونی یا رفت و برگشتی است. زاویه و دبی این پمپ متغیر می‌باشد، که متغیر بودن دبی باعث می‌شود که فشار خروجی مورد نیاز تنظیم شود. این نوع پمپ قدرت پمپاژ بسیار بالایی داشته و در ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی، مانند بیل مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پمپ سروو یا دنده ای

این نوع پمپ بیل مکانیکی روغن هیدرولیک مورد نیاز لیورها را با حجم ثابت در سیستم بیل مکانیکی پمپاژ می‌کند.

پمپ گردان یا سوئینگ

این نوع پمپ روغن هیدرولیک را از پمپ مادر دریافت می‌کند. پمپ سوئینگ مانند یک موتور باعث انتقال نیرو به گیربکس گردان می‌شود. به همین علت عملکرد آن به سیستم گردان به صورت هیدروموتور شناخته می‌شود.

پمپ‌ حرکت یا تراول

این پمپ همانند پمپ گردان نیرو را از پمپ مادر دریافت و باعث انتقال نیرو و حرکت بیل مکانیکی می‌شود. پمپ حرکت، پمپی با پیستون زاویه متغیر می‌باشد که این تغییر موجب تغییر سرعت حرکت بیل مکانیکی می‌شود.

پمپ بیل مکانیکی
پمپ بیل مکانیکی

انواع برندهای پمپ بیل مکانیکی

پمپ بیل مکانیکی کوماتسو

پمپ بیل مکانیکی کوماتسو محصول شرکت کوماتسو ژاپن است. کوماتسو یکی از بزرگ‌ترین سازندگان بیل مکانیکی، لودر و بولدوزر در جهان است که در سال ۱۹۱۷ در شهر توکیو تاسیس شد.

پمپ بیل مکانیکی کاترپیلار

شرکت کاترپیلار، ابر شرکت صنایع سنگین آمریکایی می‌باشد که در سال ۱۹۲۵ تاسیس شد. این شرکت محدوده فعالیت جهانی دارد و محصولاتی چون بولدوزر، جرثقیل، توربین گازی، لوکوموتیو و … تولید می‌کند. پمپ بیل مکانیکی این شرکت نیز از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است.

پمپ بیل مکانیکی ولوو

این پمپ مربوط به شرکت صنایع سنگین سوئدی می‌باشد که سازنده خودروهای سنگین و قطعات مربوط به آن‌ها مانند پمپ بیل مکانیکی است. این شرکت در سال ۱۹۲۴ در شهر گوتنبورگ شروع به فعالیت کرد.

پمپ بیل مکانیکی هیتاچی

هیتاچی ابر شرکت ژاپنی است که زمینه فعالیت و تولید محصولات آن بسیار گسترده است. در محدوده سامانه‌های اطلاعاتی، مخابراتی نیروگاهی، زیرساخت شهری، وسایل و ابزار فلزی، تجهیزات الکترونیکی و… فعالیت می کند. کیفیت پمپ بیل مکانیکی این شرکت ژاپنی نیز به خوبی به بازار جهانی ثابت شده است.

و دیگر پمپ هایی که می‌توانیم نام ببریم شامل: پمپ بیل مکانیکی کیس، هیدرومک، سانی، اطلس، کوبلو، نیوهلند، دوسان، لیبهر، هپکو، هیوندا، زومداین، لیشیده، شانتویی، لیوگانگ، لودر چانگلین، ایکس سی ام جی و… هستند.

همه‌ی پمپ هایی که در بالا نام برده شد، دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که با توجه به نیاز شما تولید می‌شوند و شما باید اطلاعات جامع و کافی نسبت به آن‌ها داشته باشید. چرا که خرید پمپ بیل مکانیکی هزینه‌های بسیار بالایی دارد و در صورت خرید نامناسب، دچار ضررهای مالی زیادی خواهید شد؛ به همین علت شما نیازمند راهنمایی‌های جامعی می‌باشید که مسیر درست و مطمئنی را برای خرید به شما نشان دهد. مجموعه پایاهیدرولیک با در اختیار قرار دادن اطلاعات مفیدی به مشتریان خود، به آن‌ها کمک می کند تا خرید مطمئنی داشته باشند.

پمپ بیل مکانیکی
پمپ بیل مکانیکی

موارد قابل توجه برای خرید پمپ بیل مکانیکی

در انتخاب و خرید این پمپ باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • قطر دهانه پمپ
 • فشار کاری در خروجی پمپ
 • سرعت دوران پمپ
 • حجم جابجایی روغن
 • دبی موثر
 • توان موتور راننده پمپ
 • دمای کاری روغن
 • درجه ویسکوزیته
 • فیلتراسیون و… 

بیشتر بخوانید.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *