|

اجزای سیستم هیدرولیک

اجزای سیستم هیدرولیک

اجزای سیستم هیدرولیک

چنانچه بخواهیم سیستم هیدرولیک را بشناسیم، بهتر است اشاره‌ای به اجزای سیستم هیدرولیک داشته باشیم. در این سیستم‌ها جریان در انواع مختلف جهت‌ها منتقل نمی‌شود. به این دلیل که مایعات هیچ‌گونه تراکمی ندارند. در مورد شناخت هرچه بیشتر اجزای سیستم هیدرولیک شما در ابتدا باید اجزای اصلی بشناسید. اجزای اصلی سیستم هیدرولیک عبارتند از سیلندر، شیر یک طرفه، مخزن، شیر کنترل و شیر فشار شکن. این سیستم مزیت‌های بسیاری دارد که نسبت به دیگر روش‌های انتقال توان مکانیکی در کنار انعطاف‌پذیری و کوچک بودن ابعاد آن، می‌توان روشی کاملا مقرون به صرفه را از آن انتظار داشت.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

 در کنار مزایا، معایب خاصی را نیز باید در نظر گرفت. حتی انواع سیستم هیدرولیک را شما می‌توانید به صورت مرکز باز و مرکز بسته مورد استفاده قرار دهید. هر کدام وابسته به شرایط، با کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرا که اجزای مختلف سیستم هیدرولیک همیشه با کیفیت و استاندارد بالا می‌تواند به روال کار شما سرعت ببخشند.

اجزای سیستم هیدرولیک
سیستم هیدرولیک

مخزن هیدرولیک

در همین ابتدای کار به یکی از اجزای مهم سیستم هیدرولیک اشاره می‌کنیم. شما می‌توانید مخزن را به عنوان یکی از اجزای اصلی بشناسید. چرا که برای نگهداری و هم‌چنین انباشت روغن می‌توانید از آن استفاده کنید. اصولا مخزن روغن که دارای یک سوراخ هوا است، باعث می‌شود تا فشار جو بتواند ساختار خود را به نحو احسن به نمایش بگذارد. توجه داشته باشید در صورت نیاز پمپ به روغن به واسطه‌ی مخزن این نیاز رفع می‌شود. در نتیجه می‌توانید به راحتی از پمپ به عنوان یکی از اجزای سیستم هیدرولیک استفاده کنید.

شیر کنترل نیز یکی از اجزای تقریبا پرکاربرد است. شما باید در اجزای سیستم هیدرولیک به مخزن توجه ویژه‌ای داشته باشید. بدین ترتیب که به واسطه‌ی شیر کنترل، شما این اجازه را دارید تا مسیر روغن را مشخص کنید و حتی در شرایط گوناگون نیز مسیر را تغییر دهید. اما به خاطر بسپارید که به کمک حرکت روغن از سمت پمپ جریان به سمت پایین سیلندر کشیده می‌شود. زمانی که روغن به سمت بالای سیلندر حرکت کند، عمدتا شیر کنترل می‌تواند استفاده‌ی اصلی خود را نشان دهد.

انواع شیر در سیستم هیدرولیک

روال کار سیستم هیدرولیک به این صورت است که شما می‌توانید به واسطه‌ی پمپ، توان مکانیکی را به توان هیدرولیکی تبدیل کنید. در این شرایط پمپ به خاطر فشار جو شاید نتواند استفاده‌ی اصلی و مهم خود را نشان دهد. به همین علت از شیر فشار شکن که یک شیر پر مصرف است به عنوان یکی از اجزای اصلی سییستم هیدرولیک استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم به یکی از اجزای سیستم هیدرولیک دوباره توجه کنیم، صددرصد این جزء، شیر فشار شکن است. شیر فشار شکن می‌تواند کاربرد خود را در سیستم های هیدرولیک به رخ بکشد. با توجه به موارد گفته شده این سیستم همیشه با یک نیروی پیش‌بینی نشده فشار را در مدار کنترل می‌کند. اگر از شیر فشار شکن استفاده نشود، نمی‌توان نتیجه‌ی سیستم هیدرولیک را به صورت کاملا کاربردی در نظر گرفت. در این میان، تجهیزات و اجزایی مانند شیر فشار شکن با راندمان اصلی خود باعث ساده شدن روند کار این سیستم می‌شوند.

اجزای سیستم هیدرولیک
شیر فشار شکن

سیلندر و پمپ هیدرولیک

یکی دیگر از اجزای سیستم هیدرولیک، سیلندر است که شما به کمک نیروی این قطعه‌ی پراستفاده، می‌توانید سرعت سیستم هیدرولیک را کنترل کنید. توجه داشته باشید این وسیله، جزء تجهیزاتی است که به شکل ضربه‌گیر، نتیجه‌ی کار خود را در این سیستم نشان می‌دهد. مشکلاتی که با استفاده از سیلندر می‌تواند در سیستم هیدرولیک به وجود آید، مشکلاتی مانند انواع نشتی به صورت داخلی و خارجی است. حتی در برخی از شرایط ممکن است فشار کاملا ناخواسته به سیستم وارد شود. به همین دلیل است که افراد باید به کیفیت اصلی سیلندر توجه خاصی داشته باشند تا هیچ‌گونه عیب و ایرادی به واسطه‌ی سیلندر در سیستم هیدرولیک به وجود نیاید.

اما نمی‌توان راندمان پمپ را نادیده گرفت. پمپ این اختیار را دارد که توان مکانیکی را به توان هیدرولیکی تبدیل کند. این تبدیل در روند کار سیستم بسیار مهم است. پمپ و سیلندر هرکدام قالب متفاوتی دارند. این قالب خاص باعث می‌شود تا شما قادر باشید به سادگی از نتیجه‌ی اصلی سیستم هیدرولیک استفاده کنید.

اجزای سیستم هیدرولیک
سیلندر هیدرولیک

مزایای استفاده از سیستم هیدرولیک

به خاطر کیفیت اجزای سیستم هیدرولیک، شما می‌توانید یک استفاده‌ی مقرون به صرفه و باکیفیت را از این سیستم انتظار داشته باشید. انعطاف پذیری قطعات و اجزای نام برده شده صددرصد موجب شده که کاربرد سیستم هیدرولیک مقرون به صرفه شناخته شود و جریان با استفاده از ابعاد سیلندر به راحتی تغییر کند. انواع جریان کوچک و حتی بزرگ به راحتی در سیستم مدیریت می‌شود. البته فرسایش بسیار کم به کمک اجزای سیستم هیدرولیک را نباید نادیده گرفت. برای انتقال انواع جریان و توان هیدرولیکی هزینه‌ی بسیار کمی را می‌توانید در نظر بگیرید. جلوگیری از هرگونه اتلاف توان به خاطر وجود اجزای این سیستم به راحتی امکان پذیر است. البته افراد زیادی معتقد هستند که ایمنی تمامی تجهیزات سیستم هیدرولیک یکی از نقاط قوت این سیستم به شمار می‌رود. مسلما به هیچ وجه نمی‌توان ایمنی تجهیزات را یک مسأله‌ی کوچک عنوان کرد.

سخن پایانی

اجزای سیستم هیدرولیک به افراد اجازه می‌دهد که بتوانند بدون در نظر گرفتن تراکم، مایعات را در این سیستم مورد استفاده قرار دهند. یادآوری می‌کنیم که این سیستم به کمک مزایای خاص و کلیدی قادر است جزء سیستم‌های بسیار کاربردی محسوب شود که با اجزای خاصی همانند: سیلندر، پمپ، شیر یک‌طرفه، مخزن و شیر فشار شکن بتواند کاربردی نتیجه بخش را با استاندارد بالا به نمایش بگذارد.

بیشتر بخوانید.

فهرست مطالب

برای آگاهی از آخرین مقالات
ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *