|

طرز کار شیر برقی هیدرولیک | نکات مهم برای انتخاب

طرز کار شیر برقی هیدرولیک

آشنایی با طرز کار شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک نوعی قطعه صنعتی است و به کمک الکتریسیته فعالیت می‌کند. طرز کار شیر برقی هیدرولیک به‌گونه‌ای است که ابتدا میزان جریان سیال و مایع را در سیستم هیدرولیک کنترل کرده و در صورت نیاز، قطع و وصل یا تنظیم می‌کند. در یک سیستم هیدرولیکی، با توجه به قدرت بالای موتور پمپ، نیروی زیادی وارد سیالات می‌شود که وظیفه شیرهای هیدرولیکی برقی، کنترل این نیرو است. شیر هیدرولیکی برقی در صنعت بسیار پرکاربرد است و دارای ساختار پیچیده‌تری نسبت به نوع دستی و ساده آن است.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

بررسی طرز کار شیر برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک، دارای یک هسته فرومغناطیسی است که با توجه به داشتن قابلیت جابجایی، در عملکرد کل شیر بسیار موثر است. عملکرد هسته فرومغناطیسی به‌گونه‌ای است که با وارد شدن جریان برق توسط سلونوئید، یک نوع میدان مغناطیسی ایجادش

ده و این بخش را به حرکت در می‌آورد. بنابراین سلونوئید یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها است و ورودی‌های شیر را کنترل می‌کند. به بیان دیگر با ورود جریان برق به سیم‌پیچ، سلونوئید خاصیت آهنربایی پیداکرده و جریان را جذب می‌کند.

انواع مختلف شیرهای برقی هیدرولیک

طرز کار شیر برقی هیدرولیک
انواع مختلف شیر برقی هیدرولیکی

1. شیرهای کنترل جهت

وظیفه شیرهای کنترل جهت، مدیریت جهت عبور سیال و تعیین مسیر عبوری آن است. این نوع شیرهای برقی دارای انواع گوناگون یک طرفه، دو طرفه و چند طرفه هستند که هر کدام کاربردهای متفاوتی داشته و در شرایط متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین شیرهای کنترل جهت بر اساس حالت، تعداد، پورت ورودی و خروجی نام‌گذاری شده و تعداد دهانه و تعداد حالت هم در نظر گرفته می‌شود. طرز کار شیر برقی هیدرولیک در انواع مختلف شیرهای کنترل جهت، متفاوت است.

2. شیرهای کنترل فشار

وظیفه شیرهای کنترل فشار، محافظت از سیستم در برابر تغییرات ناگهانی فشار از جمله کاهش یا افزایش میزان دبی و باز یا بسته شدن شیر است. همچنین برای مواقعی که فشار چند برابر به سیستم وارد شود، استفاده از شیرهای کنترل فشار امری ضروری است. این نوع شیرها با توجه به طرز کار شیر برقی هیدرولیک، دارای انواع مختلفی هستند که عبارت‌اند از:

– شیر اطمینان ساده

محافظت از خطوط لوله و تجهیزات هیدرولیک در برابر کاهش یا افزایش ناگهانی فشار

– شیر اطمینان ترکیبی

عملکرد شیر ترکیبی مانند شیر ساده است ولی این نوع شیر قابلیت دسترسی به سطح فشار را نیز دارد.

– شیر کاهنده فشار

این نوع شیر به صورت خودکار و بدون توجه به میزان فشار ورودی، فشار خروجی سیستم را کاهش می‌دهد.

– شیر متعادل کننده

این نوع شیر وظیفه حفظ مقاومت سیستم در برابر جهت عبور جریان و تغییر جهت آن را دارد. جهت عبور جریان و تغییر جهت آن تاثیر زیادی روی طرز کار شیر برقی هیدرولیک دارد.

– شیر ترتیبی

شیر ترتیبی، جریان ورودی را در مسیرهای مختلف و با استفاده از یک ترتیب خاص هدایت می‌کند.

– سوئیچ فشاری

وظیفه سوئیچ فشاری، کنترل کاهش و افزایش فشار در سیالات مختلف است.

3. شیرهای کنترل جریان

وظیفه شیرهای کنترل جریان، تنظیم سرعت سیلندر و موتور هیدرولیکی با استفاده از تغییر مقدار دبی ورودی و خروجی است. همچنین هنگامی که از شیر کنترل جریان و شیر کنترل فشار به صورت همزمان استفاده شود، مقدار دبی به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد. شیرهای کنترل جریان با توجه به طرز کار شیر برقی هیدرولیک، دارای انواع مختلفی هستند از جمله:

– شیرهای فاقد سیستم جبران کننده فشار

از این نوع شیرها تنها در زمانی استفاده می‌شود که فشار سیستم ثابت بوده و نیازی به تغییر ندارد.

– شیرهای دارای سیستم جبران کننده فشار

این نوع شیرها به‌گونه‌ای تنظیم شده‌اند که در اثر تغییرات ناگهانی فشار، به صورت خودکار از افت فشار جلوگیری می‌کنند. بنابراین با کنترل فشار، همیشه دارای میزان جریان عبوری ثابتی هستند.

4. شیرهای پروپرشنال

شیرهای پروپرشنال ترکیبی از شیرهای دیجیتال و سروو هستند که با توجه به سرعت و دقت بالایی که دارند، از پیشرفته‌ترین انواع شیرهای برقی هیدرولیک هستند. سرعت و دقت بالای این نوع شیر، تاثیر بسیار روی طرز کار شیر برقی هیدرولیک دارد. سلونوئید موجود در این مدل شیر، با سایر شیرها متفاوت بوده و در صورت انتقال جریان ورودی، نیروی بیشتری جذب می‌کند. شیرهای پروپرشنال، اغلب در صنایع نظامی، پرس هیدرولیک، صنایع مربوط به فلزات و ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب شیر برقی هیدرولیک

نکاتی که در هنگام انتخاب شیر برقی هیدرولیک لازم است در نظر گرفته شوند.

1. انتخاب میزان ولتاژ ورودی مناسب برای شیر با توجه به جریان متناوب و جریان مستقیم بودن، به منظور بازدهی بهتر سیستم. چرا که نوع ولتاژ ورودی، تاثیر زیادی بر طرز کار شیر برقی هیدرولیک دارد.

2. توجه به حداکثر زمان روشن بودن شیر و انتخاب شیر مناسب برای زمان مورد نیاز

3. توجه به سایز و ابعاد دهانه شیر برقی به منظور وصل کردن لوله مناسب و راه‌اندازی آن

4. بررسی میزان فشار مورد نیاز و انتخاب شیری که قادر به تحمل فشاری باشد که بر حسب بار تعیین می‌شود.

5. توجه داشتن به ماده‌ای که برای انتقال در شیر برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که برخی از این مایعات ممکن است قابل انفجار و اشتعال باشند. همچنین طرز کار شیر برقی هیدرولیک برای انواع مایعات متفاوت است.

بنابراین با توجه به اینکه شیرهای برقی هیدرولیک در انواع و طرح‌های گوناگونی ارائه می‌شوند، لازم است که هنگام خرید به نکات ذکر شده توجه کنید تا مناسب‌ترین نوع آن‌ها را برای مصارف خود انتخاب کنید.

کلام آخر

همان طور که ذکر شد شیرهای برقی هیدرولیک، محصولاتی بسیار کاربردی در صنعت هستند که در انواع مختلفی طراحی می‌شوند. طرز کار شیر برقی هیدرولیک با توجه به انواع مختلف آن، متفاوت بوده و هر کدام در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای خرید شیر برقی هیدرولیک، به نکات بسیاری باید توجه کرد که مهم‌ترین آن‌ها انتخاب سایز متناسب با دبی سیستم است. چرا که اگر سایز شیر برقی درست انتخاب نشود، موجب ایجاد افت فشار در مدار و داغ شدن روغن هیدرولیک می‌شود.

بیشتر بخوانید.

    فهرست مطالب

    برای آگاهی از آخرین مقالات
    ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *