|

شیر برقی هیدرولیک چیست؟

شیر برقی هیدرولیک

شیر هیدرولیکی چیست؟

شیر هیدرولیکی یکی از قطعات مهم به کار رفته در سیستم‌های هیدرولیکی است که برای کنترل این سیستم‌ها استفاده می‌شوند. با توجه به قدرت بالای موتور پمپ، نیروی زیادی وارد سیالات می‌شود. ‌استفاده از شیرهای هیدرولیکی برای کنترل آن لازم است. شیرهای هیدرولیکی در دو نوع برقی و دستی تولید می‌شوند. ساختار شیر برقی هیدرولیک نسبت به نوع دستی، پیچیده‌تر بوده و کاربرد بیشتری نیز دارد. در این مطلب قصد داریم با شیر برقی هیدرولیک و انواع آن آشنا شویم.

طرز کار شیر برقی هیدرولیک

در شیر برقی هیدرولیک یک هسته فرومغناطیسی تعبیه شده که قابلیت جابجایی دارد و عملکرد آن مشابه سیم‌پیچ عمل است. در واقع همین هسته در عملکرد کل شیر موثر است و با وارد شدن جریان برق توسط بوبین یا سلونوئید، میدانی مغناطیسی ایجاد شده و در نتیجه، هسته حرکت خواهد کرد.

بر این اساس بوبین یا سلونوئید به عنوان مهم‌ترین بخش شیر هیدرولیک برقی شناخته شده و ورودی‌های شیر را باز و بسته می‌کند. سلونوئید ساختاری ساده‌ داشته و از قاب فولادی، سیم‌پیچ و سنبه تشکیل می‌شود. قاب سلونوئید به این دلیل فولادی ساخته می‌شود تا ورود جریان برق به سیم‌پیچ، خاصیت آهنربایی پیدا کند و سنبه سلونوئید به سمت قاب جذب شود.

شیر برقی هیدرولیک

انواع شیر برقی هیدرولیک

شیرالات هیدرولیک برقی از نظر عملکرد و تحریک به چند نوع تقسیم می‌شوند. در این بخش به انواع آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

شیرهای کنترل جهت

یکی از انواع شیر برقی هیدرولیک، شیرهای کنترل جهت هستند که جهت عبور سیال را مدیریت و مسیر عبوری آن را تعیین می‌کند. این شیرها بسته به شرایط و کاربرد، دارای انواع گوناگون یک‌طرفه، دو طرفه و چند طرفه هستند. نام‌گذاری این شیرها بر اساس حالت و تعداد پورت ورودی و خروجی انجام می‌شود که به ترتیب، تعداد دهانه و بعد تعداد حالت در نظر گرفته می‌شوند.

شیرهای کنترل فشار

یکی دیگر از انواع شیر برقی هیدرولیک، شیرهای کنترل فشار هستند. این شیرها وظیفه حفاظت از سیستم در برابر تغییرات ناگهانی فشار را دارند. این تغییرات معمولا بر اثر عواملی همچون کاهش یا افزایش میزان دبی و باز و بسته شدن شیر ایجاد می‌شود. حتی ممکن است فشار این تغییرات به سیستم در مواقعی  تا 4 برابر حالت برسد. در نتیجه استفاده از شیرهای کنترل برای جلوگیری از تغییرات فشار، امری ضروری است. این شیر انواع مختلفی دارد که کاربردهای آن به شرح زیر است.

 • شیر اطمینان ساده: حفاظت از خطوط لوله و تجهیزات هیدرولیک در برابر افزایش ناگهانی فشار
 • شیر اطمینان ترکیبی: همانند شیر ساده عمل کرده اما امکان دسترسی به سطح فشار را دارد
 • شیر کاهنده فشار: بدون تجه به میزان فشار ورودی، باعث کاهش فشار خروجی سیستم می‌شود
 • شیر بی بار کننده: تخلیه جریان خروجی از پمپ با فشار صفر
 • شیر متعادل کننده: مقاومت در برابر جهت عبور جریان و تغییر آن
 • شیر ترتیبی: هدایت جریان در مسیرهای مختلف با ترتیبی خاص
 • سوئیچ فشاری: این شیرها کاهش و افزایش فشار در سیالات را کنترل می‌کنند

شیرهای کنترل جریان

یکی دیگر از انواع شیر برقی هیدرولیک، شیر کنترل جریان است. این شیرها از طریق تغییر مقدار دبی ورودی و خروجی، سرعت سیلندر و موتور هیدرولیکی را تنظیم می‌کند. در صورتی که به صورت همزمان از شیر کنترل جریان و شیر کنترل فشار استفاده شود، میزان دبی قابل تغییر خواهد بود. تقسیم بندی شیر برقی هیدرولیک کنترل جریان به شرح زیر می‌باشد.

 • بدون سیستم جبران‌کننده فشار:‌ این شیرهای زمانی کاربرد دارند که فشار سیستم ثابت است و نیازی به تغییر سرعت نیست
 • همراه با سیستم جبران‌کننده فشار: این شیرها در اثر تغییر فشار، به شکل اتوماتیک تنظیم می‌شوند و از افت فشار جلوگیری می‌کنند. در نتیجه میزان جریان عبوری از آن‌ها همیشه ثابت است
شیر برقی هیدرولیک

شیر پروپرشنال

یکی دیگر از انواع شیر برقی هیدرولیک، شیر پروپرشنال است. این شیرها در واقع ترکیبی از شیرهای دیجیتال و شیرهای سروو هستند و تغییر جریان سیال خروجی در آن ارتباطی به جریان الکتریکی وارد شده به سلونوئید ندارد. این شیرها در مقایسه با انواع شیر برقی هیدرولیک که به آن‌ها پرداختیم، پیشرفته‌تر محسوب شده و از سرعت و دقت بیشتری برخوردار هستند. این شیر در صنایع نظامی، پرس هیدرولیک، نورد فلزات و ماشین کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سلونوئید موجود در شیرهای پروپرشنال متفاوت است و بر اساس میزان جریان الکتریکی که به آن وارد شود، نیرویی به شیر انتقال پیدا می‌کند. در نتیجه جریان الکتریکی به هر میزان می‌تواند جایگاه هسته فرومغناطیسی را مشخص کند. اگر جریان ورودی به سلونوئید بیشتر باشد، نیروی سلونوئید هم بشتر خواهد بود و بالعکس.

خدمات ممتاز پایا هیدرولیک جم به مشتریان

شرکت پایا هیدرولیک جم یکی از شرکت‌هایی است که متخصص‌ترین افراد کشور کشور را گرد هم آورده و در زمینه طراحی، تولید و تعمیرات انواع شیر برقی فعالیت می‌کند. در صورتی که به خدمات این شرکت نیاز دارید، می‌توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید یا با کارشناسان پایا هیدرولیک جم تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید.

  طرز کار شیر برقی هیدرولیک چگونه است؟

  در شیر برقی هیدرولیک یک هسته فرومغناطیسی تعبیه شده که قابلیت جابجایی دارد و عملکرد آن مشابه سیم‌پیچ عمل است. با وارد شدن جریان برق توسط بوبین یا سلونوئید، میدانی مغناطیسی ایجاد شده و در نتیجه، هسته حرکت خواهد کرد.

  چه عواملی در آسیب به شیرهای هیدرولیک موثر است؟

  مناسب نبودن شیر برای کاری که انجام می دهد، عدم تعمیرات دوره ای، مناسب نبودن روغن ورودی و …

  عدم عملکرد صحیح شیرهای هیدرولیکی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

  خرابی قطعات مصرفی شیرها، آسیب‌های جانی و مالی و خراب شدن قطعات اصلی

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  ۴ پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *