|

پمپ دنده ای ؛ انواع و طرز کار آن

پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ دنده ای چیست؟

پمپ دنده ای یا پمپ چرخ دنده ای یکی از مهمترین وسیله‌های انتقال سیال در صنعت می‌باشد و در وسایلی که نیاز به فشارهای نسبتا بالا دارد، از پمپ دنده ای هیدرولیک بطور وسیعی استفاده می‌شود. پمپ های دنده ای از انواع پمپ‌های جابه‌جایی مثبت و یکی از پرکاربردترین انواع پمپ هیدرولیک محسوب می‌شوند. حرکت اصلی این پمپ ها به صورت دورانی بوده و حالت رفت و برگشت ندارد. چرخ دنده های این نوع پمپ از نظر ساختاری و تکنولوژیکی نسبت به قطعات دیگر دارای پیچیدگی‌های فراوانی می‌باشند.

زمانی که این چرخ‌دنده‌ها شروع به حرکت می‌کنند، دندانه‌ها از یکدیگر فاصله گرفته و مکشی ایجاد می‌شود که سیال به درون دندانه کشیده شده و از آنجا به سمت دریچه خروجی حرکت می‌کند. پمپ دنده ای قابلیت مکش بالایی دارد و قدرت پمپاژ سیالات با ویسکوزیته کم، متوسط و زیاد را هم دارد.

انواع پمپ دنده ای

کاربرد پمپ های دنده ای

پمپ های دنده ای  معمولا برای پمپاژ روغن، رنگ، رزین یا محصولات غذایی که ویسکوزیته ی بالایی دارند استفاده می‌شوند.

برای کاربردهایی که نیاز به دوز دقیق یا خروجی فشار بالا دارند نیز انتخاب مناسبی هستند. علاوه بر این در شرایطی که منبع تغذیه نامنظم است به علت اینکه خروجی آن ‌ها تحت فشار زیادی قرار نمی‌گیرد، پمپ های دنده ای برای استفاده مورد توجه هستند.

در ادامه به چند نمونه از کاربرد های پمپ دنده ای اشاره می‌کنیم.

سوخت و روغن خودرو

روغن های هیدرولیک

سوخت و روغن پرنده ها

حلال ها و الکل ها

گردش روغن داغ در مقیاس کوچک

رنگ ها ، رزین ها و پلیمرها

صابون مایع

غذاهای خوراکی مانند شربت ذرت و غذاهای حیوانی و کره بادام زمینی و…

انواع پمپ دنده ای

پمپ دنده ای با توجه به کارایی و ساختار به دونوع پمپ دنده ای خارجی و پمپ دنده ای داخلی تقسیم می‌شود.

. پمپ دنده ای خارجی

یکی از انواع پمپ هیدرولیک دنده ای، پمپ دنده ای خارجی است. ساختار آن از دو چرخ‌دنده و یک شفت در داخل یک پوسته تشکیل شده است. در این پمپ با چرخش یکی از چرخ‌دنده‌ها، چرخ‌دنده دیگر نیز شروع به چرخیدن کرده و در فضای بین آن‌ها، جریانی از روغن تشکیل می‌شود. در محلی که درگیری دندانه‌ها پایان پیدا می‌کند، فشاری منفی در خط مکش ایجاد می‌شود که بر مقدار آن افزوده می‌شود. بنابراین سیال بر اثر فشار اتمسفر، وارد خط مکش شده و فضای میان چرخ‌دنده‌ها را پر می‌کند.

در این نقطه به علت آب‌بندی انجام شده، روغن با فشاری بالا به سمت مجرای خروجی حرکت می‌کند. بنابراین کنترل سلامت نشت‌بند در این پمپ از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین این پمپ دنده خارجی در دو نوع 1 محوره و دو محوره تولید می‌شود. این تقسیم‌بندی مربوط به چرخ‌دنده‌های ساده و مارپیچ می‌شود. چرخ‌دنده مارپیچ برای جریان‌های با شدت آرام‌تر استفاده شده و ظرفیت بیشتری دارند. همچنین پمپ های کوچک بین 1750 تا 3450 دور در دقیقه و پمپ های بزرگ تا 650 دور در دقیقه توانایی کار کردن دارند.

پمپ دنده ای خارجی نسبت به سایر انواع پمپ هیدرولیک دارای کاربرد بیشتری است. در واقع انواع پمپ هیدرولیک دنده ای به علت داشتن تلرانس کمتر و ساپورت شافت اصلی از دو جهت، ‌ظرفیت بیشتری دارند. به همین علت استفاده از این پمپ در سیستم‌های هیدرولیک رایج شده است.

کاربرد پمپ دنده ای خارجی

پمپ دنده ای خارجی در پمپاژ مواد مختلف با ویسکوزیته متفاوت مانند: انواع روغن خوراکی، حلال ها و رزین ها، پمپاژ روانکارها، پمپاژ آب و روغن های سبک استفاده می‌شود.

. پمپ دنده ای داخلی

پمپ هیدرولیک دنده داخلی یکی دیگر از انواع پمپ دنده‌ای است که از مزایای آن می‌توان به سر و صدای کمتر اشاره کرد. به همین علت، در محیط‌های بسته، از این قطعه صنعتی استفاده می‌شود. از پمپ دنده ای داخلی اکثرا برای روان کردن پمپ روغن و شارژ کردن پمپ در فشار زیر 1000 پوند بر اینچ استفاده می‌کنند.

حرکت دورانی چرخ‌دنده‌ها در این نوع پمپ هیدرولیک باعث می‌شود که روغن از طرف منبع به سمت محفظه میان چرخ‌دنده‌ها حرکت کند. بنابراین فضای میان چرخ‌دنده‌ها افزایش پیدا کرده و سیال به آن سمت کشیده می‌شود. زمانی که محفظه‌ها به دریچه فشار برسند، فضای میان دنده‌ها کمتر می‌شود و روغن با فشار زیاد به طرف مجرای خروجی حرکت می‌کند. از کاربرد پمپ هیدرولیک دنده داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کاربرد پمپ دنده ای داخلی

 • پمپ دنده ای داخلی قابلیت پمپ کردن سیالات رقیق مثل روغن و سیالات غلیظ مثل آسفالت، شکلات و قیر
 • پمپ دنده ای داخلی به عنوان پمپ فرمان و پمپ هیدرولیک در ماشین‌آلات راه‌سازی استفاده می‌شود.
 • پمپ کردن انواع روغن و سوخت مثل بنزین، گازوئیل، مازوت و … توسط پمپ دنده ای داخلی قابل انجام است.
 • پمپ کردن انواع رزین‌ها و پلیمرها، الکل‌ها و حلال‌ها توسط پمپ دنده ای داخلی قابل انجام است.
 • پمپ کردن صابون، فوم پلی یورتان، گلیکول، جوهر توسط پمپ دنده ای داخلی قابل انجام است.

همچنین برای افزایش طول عمر انواع پمپ دنده ای می‌توان مواردی را رعایت کرد. همیشه سعی کنید روغنی که وارد پمپ می‌شود، تمیز و بدون آلودگی باشد. همچنین پمپ نباید در طول کار کردن خشک و بدون روغن باشد، زیرا دنده‌های آن دچار ساییدگی خواهند شد. در صورتی که پمپ شما شروع به نشتی کرد، در کمترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کنید. به علاوه این که لرزش غیر عادی پمپ نشان‌دهنده وجود اشکال در مدار است که باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

جنس انواع پمپ هیدرولیک دنده ای: پوسته چرخ‌دنده‌های انواع پمپ روغن معمولا از فولاد یا چدن برای شرایط و کاربردهای مختلف ساخته می‌شوند. همچنین جنس بوش به کار رفته در پمپ های دنده‌ای معمولا از گرافیت کربن، برنز، سرامیک و … می‌باشد. همینطور از فولاد آلیاژی برای ساخت شافت استفاده شده و به شکل کامل آب‌بندی می‌شوند.

پمپ هیدرولیک دنده ای

مزایا

انواع پمپ دنده ای دارای مزایایی است که استفاده از این پمپ ها را در صنعت محبوب کرده است. این مزایا عبارتند از:

 • سهولت در نگهداری و تعمیر
 • دارای جریان پیوسته و بدون پالس
 • سرعت بالای عملکرد
 • قابلیت چرخش در هر دو طرف(جهت تخلیه و پر کردن مخزن)
 • پمپاژ طیف وسیعی از سیالات با ویسکوزیته متفاوت
 • تعمیرات آسان
 • کاهش احتمال کاویتاسی
 • قابلیت اتصال آسان با فلنچ و رزوه
 • جنس بدنه پمپ دنده ای با توجه به کاربرد متفاوت است.
پمپ هیدرولیک دنده ای

محدودیت ها


پمپ های دنده ای دارای تعداد محدودی قطعات متحرک هستند. پمپ های دنده ای فشار بالاتر و خروجی بالاتری نسبت به پمپ های پره ای دارند ولی قادر به مطابقت با فشار تولید شده توسط پمپ های رفت و برگشتی نیستند. پمپ های دنده ای به ویژه برای پمپاژ روغن و سایر سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند.
از بین دو پمپ دنده ای داخلی و خارجی، نوع خارجی قادر به حفظ فشار ها ی بالاتر ( تا 3000 پی سی ای) و نرخ جریان بالاتر است.
پمپ های دنده داخلی قابلیت مکش بهتری دارند و برای سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند، اگرچه محدوده عملکرد مفیدی از 1cP تا بیش از 1,000,000cP دارند.
پمپ های دنده ای معمولاً از چدن یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند، آلیاژها و کامپوزیت های جدید به پمپ ها اجازه می دهند تا مایعات خورنده مانند اسید سولفوریک، هیپوکلریت سدیم، کلرید آهن و هیدروکسید سدیم را هدایت کنند.

راهنمای انتخاب پمپ بر حسب ویسکوزیته سیال

یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب پمپ مناسب توجه به ویسکوزیته سیال پمپ شونده است. همچنین میزان خورندگی سیال، اسیدیته آن، میزان خطرناک بودن سیال و دما نیز حائز اهمیت است.

مواد سایندهسیالات با ویسکوزیته پایینسیالات با ویسکوزیته بالاجامداتراه اندازی خشکاختلاف فشار
پمپ دنده ای داخلیخوبخوبعالیضعیفمتوسطخوب
پمپ دنده ای خارجیضعیفخوبخوبضعیفمتوسطعالی
لوبخوبمتوسطعالیعالیمتوسطخوب
پمپ پره ایضعیفضعیفمتوسطضعیفخوبمتوسط
تولید و ساخت قطعات جانبی

تعویض تجهیزات صنعتی در صورت خرابی و ایراد مکانیکی با توجه به گرانی تجهیزات توجیه اقتصادی ندارد، شرکت‌ها و صنایع ترجیح می‌دهند با تعویض قطعه معیوب مشکل را برطرف سازند. انواع پمپ دنده ای از یک‌سری قطعات ثابت و مشخص شامل: بوش بیرینگ، عینکی، چرخ دنده ها، هوزینگ، درپوش و … استفاده می‌شود.

در این راستا شرکت پایا هیدورلیک جم اقدام به تولید و سفارشی سازی قطعات جانبی پمپ دنده ای مورد استفاده در صنایع مختلف کرده است.

پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی
1. درپوش 2. بوش بیرینگ 3. عینکی 4. چرخ دنده 5. چرخ دنده 6. هوزینگ 7. درپوش

پمپ سوخت روغن (Fuel-Oil Pump)


پمپ سوخت-روغن پمپ دنده ای دوطبقه ای است که در فضای کوچکی طراحی شده است. این مجموعه شامل یک پمپ دنده ای سوخت، یک پمپ دنده ای روغن و موتور الکتریکی است.
پمپ های به کار رفته در مجموعه، به صورت همزمان و از دو کانال مجزا، پمپاژ روغن و سوخت در مدار را بر عهده دارند.
نیروی محرکه ی این دو پمپ توسط موتور الکتریکی BLDC که در مرکز مجموعه قرار دارد و با سرعت 11000 دور در دقیقه دوران می کند، تامین می شود. ماکزیمم فشار کاری پمپ سوخت 300psi و دبی این پمپ در محدوده 310-350 PPH قرار دارد.
فشار کاری ماکزیمم پمپ روغن 90psi است، و دبی این پمپ در محدوده 1.1 – 1.25 قرار دارد.
شرکت پایا هیدرولیک جم با بهره گیری از تیم متخصص و فنی شرکت رباست، امکان سفارش سازی انواع پمپ سوخت – روغن با فشار کاری، دبی و دور موتور درخواستی را برای شما فراهم کرده است.

پمپ سوخت -روغن

خدمات پایا هیدرلیک جم در زمینه تعمیر پمپ دنده ای

شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از 12 سال تجربه در زمینه طراحی و رفع‌عیب و بازسازی انواع پمپ های دنده ای، با گرد هم آوردن یک تیم متخصص و مجرب؛ آماده خدمت رسانی است. 

در صورتی که پمپ های دنده‌ای شما دچار مشکل شده باشند، می‌توانید با کارشناسان پاپا هیدرولیک جم تماس بگیرید و تعمیر انواع پمپ هیدرولیک و شیر پنوماتیک و هیدرولیک را به ما بسپارید. این شرکت با بیش از 10 سال سابقه در زمینه تولید و تعمیرات تجهیزاتی صنعتی مختلف، توانسه رضایت مشتریان خود را جلب کند.

خرید تجهیزات پمپ دنده ای

شرکت هایی مثل کاترپیلار و کوماتسو در صدر بهترین تولید کنندگان ماشین آلات راهسازی هستند و کوماتسو بعد از کاترپیلار دومین شرکت بزرگ در زمینه ساخت ماشین آلات صنعتی و عمرانی در جهان است. حتی به جرات می توان گفت بعضی از محصولات کوماتسو از کاترپیلار آمریکایی بهتر کار می کنند.

با توجه به دشواری تامین قطعات هیدرولیک لودر، از جمله پمپ و تجهیزات آن، در شرایط تحریم و واردات، بسیاری از صاحبان لودر برای پیدا کردن قطعات با کیفیت باید هزینه ها و زمان زیادی صرف کنند.

خرید تجهیزات پمپ این ماشین آلات کار ساده ای نیست. متقاضی یا باید خودش به صورت مستقیم دست به واردات بزند که این راه با وجود شرایط واردات و هزینه های آن عملا ممکن نیست. یا به سراغ واسطه ها برود و تجهیزات نامطمئن را با قیمت بسیار زیاد خریداری کند.

در این راستا شرکت پایا هیدرولیک جم جهت رفاه حال متقاضیان تجهیزات پمپ لودر w600 کوماتسو، اقدام به بومی سازی این محصولات شامل عینکی، هوزینگ، چرخ دنده، بوش بیرینگ، درپوش و … کرده است و ضمن ارائه گارانتی پاسخگوی نیاز مشتریان در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد بود.

سوالات متداول

تعداد طبقات پمپ دنده ای چه تاثیری در عملکرد پمپ دارد؟

پمپ های دنده ای چند طبقه برای زمانی که چند حرکت میخواهیم از دستگاه بگیریم مناسب هستند.

ارتفاع چرخ دنده ها چه نقشی در بازدهی پمپ دنده ای دارد؟

ارتفاع چرخ دنده ها بایستی از هوزینگ کمتر باشد تا موجب فرار سیال (باز) نشود و بازدهی پمپ کم نشود.

فهرست مطالب

برای آگاهی از آخرین مقالات
ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

۹ پاسخ

  1. سلام ما واردکننده ی قطعات نیستیم، ولی تمام قطعات هیدرولیکی و پنوماتیکی اعم از پمپ و شیرالات رو تولید می‌کنیم.
   تولیدات می‌تونند به صورت مهندسی معکوس دقیقا مثل نمونه های خارجیشون باشند.
   علاوه بر این؛ نیروهای متخصص ما توانایی تعمیر تمام شیرالات و پمپ های صنعتی رو دارند.

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
   لطفا با شماره
   ۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳
   تماس حاصل بفرمایید تا همکاران ما شما را در مورد خرید پمپ دنده ای هیدرولیک مورد نظر راهنمایی کنند.
   همچنین همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۶ در خدمت شما هستیم
   موفق باشید.

 1. با سلام. برای تعمیر پمپ دنده ای در صورتی که قطعات نیاز به تعویض داشته باشند هزینه جدا اخد میشود؟ و اینکه عینکی پمپ ها بعد
  از چه مدت نیاز به تعویض دارند؟

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
   لطفا با شماره
   ۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳
   تماس حاصل بفرمایید تا همکاران ما شما را در مورد پمپ دنده ای هیدرولیک مورد نظر راهنمایی کنند.
   همچنین همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۶ در خدمت شما هستیم
   موفق باشید.

 2. با سلام. بنده نیاز به پمپ دنده ای برای پمپاژ کرم و پماد دارم. آیا شما فروش پمپ دنده ای را نیز انجام میدهید؟

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
   لطفا با شماره
   ۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳
   تماس حاصل بفرمایید تا همکاران ما شما را در مورد پمپ دنده ای هیدرولیک مورد نظر راهنمایی کنند.
   همچنین همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۶ در خدمت شما هستیم
   موفق باشید.

 3. با سلام و خسته نباشید. من یک خط تولید مجسمه های فانتزی دارم. آیا برای پمپاژ رزین میتوانم از پمپ دنده ای استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *