سلام، به سایت شرکت پایا هیدرولیک جم خوش‌آمدید.

۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳

۰۹۱۳۰۰۰۸۲۶۲

اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

ایران، اصفهان

انواع پمپ هیدرولیک

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک چیست؟

پمپ هیدرولیک منبع قدرت بسیاری از ماشین‌های دینامیک می‌باشد. این پمپ‌ها مقدار زیادی روغن را به وسیله‌ی سیلندرهای هیدرولیک فشار می‌دهند. درنتیجه انرژی مکانیکی را به جریان و فشار تبدیل می‌کنند. پمپ های هیدرولیک طبق اصل جابجایی کار می‌کنند و شامل محفظه‌های مکانیکی مهر و موم شده در پمپ هستند. اگر توجه کرده باشید در هر سیستم بخشی وجود دارد که قلب آن نام گرفته و بدون آن قسمت سیستم به کل از کار خواهد افتاد. در مدار‌های هیدرولیکی نیز، پمپ به عنوان قلب عمل کرده و بدون آن اجزای دیگر از کار خواهند افتاد. در واقع وظیفه پمپ به جریان انداختن سیال مورد نظر است. در این مطلب قصد داریم با انواع پمپ هیدرولیک آشنا شویم و کاربردهای آن را بررسی کنیم.

طرز کار پمپ هیدرولیک به این صورت است که انرژی مکانیکی را که بر اثر موتور احتراقی، الکتریکی یا … به وجود آمده به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. بنابراین بر اثر خلاء ایجاد شده، فشار اتمسفری ایجاد می‌شود که باعث حرکت سیال به طرف مجرای ورودی شده و از آنجا به سایر قسمت‌ها جریان پیدا می‌کند. عمل‌کننده‌های سیستم، قدرت هیدرولیکی که توسط پمپ ایجاد شده است را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که پمپ فقط جریان سیستم را تولید می‌کند.

مطالعه بیشتر: تعمیر پمپ هیدرولیک

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ ها به دو دسته جابجایی مثبت و جابجایی غیر مثبت تقسیم می‌شوند. پمپ های جابجایی غیر مثبت به علت فشار کم سیال و جریان خروجی بالا، بیشتر کاربرد خانگی دارد و برای انتقال دادن سیال استفاده می‌شود. ظرفیت فشاری این پمپ حداکثر تا ۳۰۰ پوند بر اینچ مربع می‌رسد. برای مثال، برای این نوع پمپ، می‌توان به پمپ های گریز از مرکز و محوری اشاره کرد.

پمپ های جابجایی مثبت نیز کاربردهای کاملا صنعتی داشته و بر اثر چرخش محور پمپ، میزان مشخصی سیال وارد سیستم هیدرولیک می‌شود. این پمپ ها توان تحمل فشار تا ظرفیت ۱۰۰۰ پوند بر اینچ را دارند و در ابعاد کوکی تولید می‌شوند. ۳ نوع پمپ جابجایی مثبت وجود دارد: ۱.پمپ چرخ دنده ای ۲. پمپ هیدرولیک پره ای و ۳. پمپ هیدرولیک پیستونی. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر یک از این پمپ‌ها داده می‌شود. شما به عنوان خریدار باید بدانید هر کدام از انواع پمپ های هیدرولیکی چه کارکرد و ویژگی‌هایی دارند.

۱. پمپ های چرخ دنده ای

یکی از انواع پمپ هیدرولیک، پمپ چرخ دنده ای یا پمپ دنده ای است. این پمپ ها دارای ابعاد کوچک و طراحی ساده‌ای هستند و در ماشین‌های ابزار و تجهیزات متحرک کاربرد دارند. البته این نوع پمپ به علت سائیدگی بازدهی پایینی دارد و هزینه نگهداری و تعمیرات آن بسیار زیاد است. پمپ دنده ای دارای چند قسمت متحرک است که به طور هموار کار می‌کنند و در فشارهای حدود ۲۱۰ بار بسیار خوب کار می‌کند. در یک پمپ دنده ای، محفظه‌های جابجایی بین محفظه‌ی پمپ هیدرولیک و چرخ دنده چرخان (بسته به مدل یا طرح پمپ هیدرولیک) تشکیل می‌شود. پمپ های دنده ای انواع مختلفی دارند که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.انواع پمپ های چرخ دنده ای عبارتند از:

. پمپ های دنده ای خارجی

یکی از متداول‌ترین انواع پمپ هیدرولیک، پمپ دنده خارجی است که در آن یکی از چرخ‌دنده‌ها توسط نیروی خارجی به گردش درآمده و به دنبال آن چرخ‌دنده دیگر نیز شروع به چرخش خواهد کرد. این پمپ ها در تامین میزان پایین فشار کاربرد داشته و به نسبت دارای قیمت مناسب، عمر بالا و بازده خوبی هستند. این پمپ ها با سرعت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دور در دقیقه و ظرفیت تحمل فشار تا ۴۰۰۰ پوند بر اینچ و محدوده دبی ۱ تا ۱۰۰ در بازار موجود هستند. این نوع پمپ به دلیل وزن کم و دامنه سرعت زیاد با هزینه‌ی نسبتاً کم محبوب است.

. پمپ های دنده ای داخلی

 پمپ های دنده ای داخلی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که راندمان بالا یا سر و صدای کم موقع کار، اهمیت داشته باشد. ساختمان داخلی آن از یک چرخ دنده داخلی، چرخ دنده ساده، آب‌بند هلالی و پوسته تشکیل شده است. این نوع پمپ بیشتر در فشار پایین ۱۰۰۰ پوند بر اینچ مورد استفاده است.و جهت روغن‌کاری کاربرد دارد. همچنین کاهش میزان بازدهی بر اثر سایش در این نوع بیشتر دیده می‌شود. ۳ نوع ضمن چرخ دنده ای داخلی وجود دارد که عبارتند از: پمپ های گوشواره‌ای هیدرولیک، پمپ های ژیروتوری هیدرولیک و پمپ های پیچی.

. پمپ رینگ دنده ای

پمپ حلقه دنده با استاتور و روتور کار می‌کند که در آن حرکت سیاره‌ای روتور منجر به ایجاد جریان می‌شود.

. پمپ دوک اسکرو

پمپ های اسکرو با چرخ دنده‌ در داخل محفظه کار می‌کنند و دارای سطح صدای بسیار کم عملیاتی هستند.

انواع پمپ هیدرولیک

۲. پمپ های پره ای

پمپ های پره ای پمپ های هیدرولیکی هستند که در سطح صدای بسیار پایین کار می‌کنند و شاید به همین دلیل مشتری‌های مخصوص به خود را داشته باشند. پمپ های پره ای هیدرولیکی با تپش جریان بسیار پایین‌تر، یعنی جریان ثابت، کار می‌کنند. به همین ترتیب، پمپ های پره ای در حالی که سرعت نسبتاً بالایی را تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه دارند، صدای کمتری تولید می‌کنند. پمپ های پره ای به عنوان یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی کوچک مانند Parker Denison T7A یا T7B ، با حجم جابجایی بالاتر از ۵۰ سی سی، دارای حداکثر سرعت ۳۶۰۰ دور در دقیقه در فشار سیستم هیدرولیک تا ۳۰۰ بار متناوب هستند.

پمپ های پره ای برای کاهش سطح صدا با تپش جریان بسیار کمتری کار می‌کنند. این پمپ ها در ماشین‌آلات ریخته‌گری و صنعت و همچنین در ماشین‌آلات ساخت زمین و جاده نیز کاربرد دارند. فشار عملکرد پمپ های پره ای به طور معمول از ۱۸۰-۲۱۰ بار فراتر نمی‌رود. با این حال، پمپ های پره ای مخصوصی طراحی شده که در آن‌ها فشار کار ممکن است به خوبی از ۲۰۰ بار و تا ۳۰۰ بار باشد. انواع جدید پمپ های پره ای به دنبال تعادل و جابه‌جایی ثابت می‌باشند.

پمپ های پره‌ای شامل انواع زیر می‌باشند:

  • پمپ های پره ای، جابه‌جایی متغیر
  • پمپ های پره ای، جابه‌جایی ثابت
  • پمپ های پره ای Denison ، تک
  • پمپ های پره ای Denison‌ ، دو برابر
  • پمپ های پره ای Denison ، سه گانه
انواع پمپ هیدرولیک

۳. پمپ های پیستونی

یکی دیگر از انواع پمپ هیدرولیک جابجایی مثبت، پمپ های پیستونی هستند. مکانیزم این پمپ به صورت دورانی بوده و به دنبال آن پیستون‌ها در سیلندر رفت و برگشت انجام داده و پس از کشیده شدن روغن به داخل سیلندر، به سیستم پمپ می‌شوند. قیمت این پمپ ها نسبت به سایر انواع پمپ هیدرولیک، بالاتر است اما در صورتی که پیستون به شکلی دقیق آب‌بندی شود، بازدهی و عمر این پمپ به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. البته به علت پیچیدگی طراحی پمپ پیستونی، تعمیر آن امر دشواری است. همچنین پمپ پیستونی در سه نوع تولید می‌شود که به شرح زیر است.

پمپ های پیستونی نیز خود دارای انواع مختلفی هستند از جمله موارد زیر:

  • پمپ پیستون محوری، جابه‌جایی ثابت
  • پمپ پیستون محوری، تغییر مکان
  • پمپ پیستونی شعاعی، جابه‌جایی ثابت
  • پمپ پیستونی شعاعی، جابه‌جایی متغیر

در نهایت باید کدام نوع از پمپ‌ها را انتخاب کرد؟

انتخاب یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی مناسب می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل شما برای شروع باید بدانید که کدام نوع با نیاز شما مطابقت دارد و برای این کار باید از ویژگی‌های هر پمپ آگاهی یابید. پمپ های پره ای تا حد زیادی توسط پمپ های دنده ای جمع و جور و بادوام جایگزین شده‌اند. پمپ های دنده ای خارجی برای فشار بالا و سرعت کار بهترین عملکرد را دارند، در حالی که پمپ های دنده ای داخلی قادر به تولید جریان با ضربان بسیار کم هستند. با این حال، پمپ های پره ای هنوز هم برای ایجاد انرژی موثر هستند. این پمپ ها حتی در صورت خشک شدن برای مدت زمان کوتاه نیز می‌توانند کار کنند. پمپ های پیستونی به طور کلی قدرت بیشتری دارند اما در عین حال مستعد آلودگی هستند.

خدمات پایا هیدرولیک جم

در این مطلب از وبلاگ پایا هیدرولیک جم با انواع پمپ هیدرولیک و کاربردهای آن آشنا شدیم. شرکت پایا هیدرولیک جم با سال‌ها تجربه موفق در زمینه تولید و تعمیرات انواع پمپ های هیدرولیک، می‌تواند نیاز مشتریان خود را برطرف کند.

بیشتر بخوانید.

برای افزایش طول عمر پمپ هیدرولیک چه مواردی را باید رعایت کرد؟

برای افزایش طول عمر پمپ های هیدرولیک میتوانید روغن تمیز و بدون آلودگی وارد پمپ کنید. توجه داشته باشید که در طول کارکردن، پمپ نباید خشک و بدون روغن باشد. در صورتی که پمپ شروع به نشتی کرد یا لرزش غیرعادی داشت، سریعا به آن رسیدگی کنید.

۶ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.