سلام، به سایت شرکت پایا هیدرولیک جم خوش‌آمدید.

۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳

۰۹۱۳۰۰۰۸۲۶۲

اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

ایران، اصفهان

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک به دلیل دارا بودن بیشترین نسبت توان به وزن، از گران‌ترین انواع پمپ ها بوده و در صورت آب‌بندی دقیق پیستون‌ها، می‌توانند بازدهی بسیار بالایی داشته باشند. این پمپ‌ها دارای طول عمر طولانی هستند چراکه معمولا در آن‌ها جریان بدون ضربان بوده و بار جانبی در پیستون‌ها اعمال نمی‌شود. اما به دلیل طراحی پیچیده، تعمیرات این پمپ‌ها با مشکلاتی مواجه است. در این مقاله به انواع پمپ پیستونی هیدرولیک و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

انواع پمپ پیستونی

در انواع پمپ های هیدرولیک پیستونی تنظیم جابه‌جایی حجمی پمپ به وسیله‌ی تغییر زاویه امکان پذیر است. پمپ پیستونی هیدرولیک عموما در انواع مختلفی به متقاضیان ارائه می‌گردد. پمپ پیستونی هیدرولیک محوری و پمپ پیستونی هیدرولیک شعاعی یا پمپ رادیال از انواع آن هستند.

پمپ پیستونی شعاعی (Radial Piston Pump)

ساختمان پمپ پیستونی شعاعی، شامل بلوک سیلندر به همراه پیستون‌های مربوطه، رینگ عکس العمل و یک شیر در قسمت مرکزی روتور می‌باشد. در این نوع از پمپ های پیستونی هیدرولیک، پیستون‌ها در قسمت بالای محور بادامکی در یک آرایش خطی قرار گرفته‌اند. ورود و خروج جریان به سیلندرها توسط سوپاپ‌ها انجام می‌شود. از مزیت‌های این پمپ، بازده حجمی بسیار بالا و قابلیت کار در فشارهای تا ۱۰۰ بار و دبی‌های ۶۰۰ لیتر بر دقیقه است. نوع جابه‌جایی ثابت این پمپ‌ها پرکاربردتر هستند.

پمپ پیستونی محوری (Axial Piston Pump)  

پمپ پیستونی محوری، حرکات دورانی محور ورودی را به حرکات رفت و برگشتی پیستون‌ها در داخل سیلندر تبدیل می‌کنند.

انواع پمپ پیستونی محوری

به طور کلی انواع پمپ پیستونی محوری به دو صورت طراحی می‌شوند:

  • پمپ پیستونی محوری با صفحه زاویه گیر (Swash Plate)
  • پمپ پیستونی محوری خمیده سر کج (Bent Axis)

پمپ پیستونی هیدرولیک محوری با صفحه‌ی زاویه‌گیر

در این نوع از پمپ های پیستونی هیدرولیک، محور بلوک سیلندر و محور محرک در امتداد خط مرکزی قرار می‌گیرند. رفتار پیستون‌ها وابسته به وضعیت صفحه زاویه‌گیر است و با حرکت صفحه، شاهد رفت و برگشت پیستون‌ها هستیم.

پمپ پیستونی هیدرولیک سرکج

در این نوع از پمپ های پیستونی هیدرولیک، شاتون‌های پیستون به ساچمه‌های کروی که در قسمت اتصالات محور محرک قرار دارند، متصل هستند. این نوع پمپ‌ها در مواقعی که محدودیت جا برای نصب پمپ وجود دارد مناسب می‌باشد.

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

خدمات شرکت پایا هیدرولیک

شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از یک دهه تجربه در زمینه‌ی شیرالات و پمپ‌های هیدرولیکی و صنعتی، سابقه‌ی همکاری با سازمان‌های بزرگ و معتبر را دارد. خدمات این شرکت در زمینه‌ی تولید، تست، عیب‌یابی و تعمیر تجهیزات هیدرولیکی و پنوماتیکی، از جمله شیرهای سروو ولو، شیرهای کنترل جهت، کنترل جریان، کنترل فشار، پمپ‌های دنده‌ای یا پیستونی، شیرهای پروپرشنال و…. است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی این خدمات، می‌توانید به سایت این شرکت (phj-co.com) مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید.

آیا استفاده از پمپ های پیستونی به صرفه است؟

قیمت این پمپ ها نسبت به سایر انواع پمپ هیدرولیک، بالاتر است اما در صورتی که پیستون به شکلی دقیق آب‌بندی شود، بازدهی و عمر این پمپ به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. البته به علت پیچیدگی طراحی پمپ پیستونی، تعمیر آن امر دشواری است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.