|

پمپ پیستونی شعاعی و نحوه عملکرد آن در یک سیستم هیدرولیک

پمپ پیستونی شعاعی

پمپ پیستونی شعاعی

پمپ پیستونی شعاعی یکی از انواع پمپ های پیستونی هیدرولیکی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. از مزایای این پمپ‌ها می‌توان به بازده حجمی بالا و جابجایی ثابت آن‌ها اشاره کرد.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

ساختمان پمپ پیستونی شعاعی

ساختمان پمپ پیستونی شعاعی، شامل بلوک سیلندر و پیستون‌های مربوطه، رینگ عکس العمل و یک شیر در قسمت مرکزی روتور می‌باشد. پیستون‌ها به صورت شعاعی در پوسته اصلی نصب شده و تحت بارگذاری فنر بر روی یک یاتاقان خارج از مرکز قرار دارد. پیستون‌ها توسط نیروی گریز از مرکز و فشار سیال پشت آن‌ها همواره با سطح رینگ عکس العمل در تماس می‌باشد.

پمپ پیستونی شعاعی

عملکرد پمپ پیستونی شعاعی

برای پمپ کردن سیال، رینگ عکس العمل در وضعیت خارج از مرکز نسبت به روتور قرار می‌گیرد. در نتیجه‌ی چرخش بلوک سیلندر و همچنین خروج از مرکز ایجاد شده، پیستون‌های نیمه پایین به سمت خارج و پیستون‌های سمت دیگر به طرف مرکز روتور حرکت می‌کنند. هنگامی که پیستون‌ها از مرکز روتور فاصله می‌گیرند، در آن فضا مکش به وجود می‌آید و سیال از طریق مجرای ورودی به درون سیلندر هدایت می‌شود. پیستون‌ها روی یک قسمت استوانه‌ای کوتاه به صورت شعاعی همانند پره‌های یک چرخ در پوسته قرار گرفته‌اند.

این بخش استوانه‌ای پمپ پیستونی شعاعی (شامل پیستون‌ها و بلوکه پیستون) توسط یک محور دواری که درون محفظه دایره‌ای شکل قرار داشته، می‌چرخد. درحالیکه پوسته و سطح بادامکی ثابت می‌باشند. خارج از مرکزیت بین بلوکه پیستون و سطح بادامکی باعث ایجاد کورس حرکتی پیستون‌ها می‌گردد. عطف اینکه خود این بلوکه استوانه‌ای بر روی میله‌ی ثابت که شامل دهانه‌های ورودی و خروجی می‌باشد. این دهانه‌های ورود و خروج پمپ پیستونی شعاعی نیز به وسیله یک تیغه جداساز غیر دوار از یکدیگر جدا می‌شوند. لذا هنگامی که بخش استوانه‌ای به گردش در می‌آید، نیروی گریز از مرکز، موجب می‌شود پیستون‌ها به سمت بیرون پرتاب شوند و همواره با تماس همیشگی با محفظه‌ی دایره‌ای شکل می‌گردند.

جهت پمپ کردن روغن، باید در موقعیت خارج از مرکز روتور قرار داشته باشد. در نتیجه چرخش بلوک سیلندر و خارج از مرکز بودن آن‌ها، پیستون‌های یک طرف به سمت خارج و پیستون‌های طرف دیگر به سمت مرکز روتور حرکت می‌نمایند.

در فضایی که پیستون‌ها از مرکز روتور فاصله می‌گیرند، مکش لازم به وجود می‌آید. سیال می‌تواند از طریق مجرای شیر مرکزی به درون سیلندرهای مرتبط هدایت گردد. زمانی که پیستون از موقعیت حداکثر خارج از مرکز عبور می‌کند، به دلیل تابع بودن رینگ عکس العمل، به داخل سیلندر حرکت نموده و موجب کاهش حجم می‌شود. در نهایت این جابه‌جایی پیستون، سیال را به سمت مجرای خروجی شیر مرکزی هدایت می‌نماید. در نتیجه نیروی گریز از مرکز و فشار سیال آن‌ها همواره با سطح رینگ عکس العمل در ارتباط می‌باشند.

در انواع جابه‌جایی متغیر، در اثر تغییر کورس پیستون‌ها جابه‌جایی حجمی پمپ پیستونی شعاعی تغییر می‌یابد. بنابراین محور مرکزی این محفظه نسبت به محور مرکزی قسمت استوانه‌ها در فاصله معینی قرار گرفته‌اند. این فاصله، مسافتی است که پیستون می‌تواند تغییر مکان بدهد. همچنین میزان جابه‌جایی پمپ پیستونی شعاعی را مشخص و تعیین می‌نماید. هنگام برگشت پیستون به دلیل اتصال شیر یک‌طرفه به مخزن، مکش سیال انجام می‌شود. هنگام رفت پیستون به علت اتصال شیر یک‌طرفه به خروجی، پمپاژ سیال انجام می‌شود. هرگاه پیستون از وضعیت حداکثر خروج از مرکز عبور کند، باید به تبعیت از رینگ عکس العمل، به سمت داخل پیستون حرکت کند. به دلیل جابه‌جایی پیستون کاهش حجمی ایجاد می‌شود که سیال را به سمت مجرای خروجی شیر مرکزی می‌راند. در انواع جابه‌جایی متغیر در اثر تغییر کورس پیستون‌ها، جابه‌جایی حجمی پمپ پیستونی شعاعی تغییر می‌کند. آنچه مشاهده می‌کنیم عملکرد پمپ پیستونی شعاعی را نشان می‌دهد.

پمپ پیستونی شعاعی

در پایان

در این مقاله نحوه ساختمان و عملکرد پمپ های شعاعی را به طور کامل بررسی کردیم. شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از یک دهه تجربه در زمینه تست، عیب‌یابی و تعمیر شیرآلات و پمپ‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی، آماده خدمت‌رسانی در این زمینه می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پایا هیدرولیک جم (phj-co.com) از خدمات این شرکت بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید.

  آیا استفاده از پمپ های پیستونی به صرفه است؟

  قیمت این پمپ ها نسبت به سایر انواع پمپ هیدرولیک، بالاتر است اما در صورتی که پیستون به شکلی دقیق آب‌بندی شود، بازدهی و عمر این پمپ به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. البته به علت پیچیدگی طراحی پمپ پیستونی، تعمیر آن امر دشواری است.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  ۲ پاسخ

   1. سلام بله
    برای ثبت سفارش یا دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرین.
    ۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳ / ۰۹۱۳۰۰۰۸۲۶۲

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *