|

پمپ هیدرولیک کوماتسو

پمپ هیدرولیک کوماتسو

آشنایی با پمپ هیدرولیک کوماتسو

پمپ هیدرولیک کوماتسو یکی از اصلی‌ترین و پراستفاده‌ترین اجزای دستگاه‌های صنعتی به شمار می‌رود. پمپ هیدرولیک کوماتسو نقش نقش بسیار مهمی از جمله به جریان انداختن مایع را بر عهده دارد. عموما از این بخش به دلیل نقش بسیار مهم آن، به عنوان قلب سیستم‌های صنعتی یاد می‌شود. کیفیت و کارآیی این پمپ بر روی میزان کاربرد دستگاه‌های صنعتی تاثیر مستقیم می‌گذارد. از این رو توصیه می‌شود در انتخاب نوع پمپ های هیدرولیکی و تعمیر پمپ هیدرولیک توجه زیادی داشته باشید و بهترین نمونه‌های موجود در بازار را انتخاب نمایید. در ادامه قصد داریم به بررسی یکی از بهترین نمونه‌های این محصول بپردازیم.‌

انواع پمپ کوماتسو

کمپانی کوماتسو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی قطعات صنعتی از جمله پمپ هیدرولیک بوده که محصولاتی با کیفیت و کارآیی بالا تولید می‌کند. پمپ های طراحی شده در این شرکت بر اساس فشار و میزان جریان موجود در مدار برای دستگاه‌های مختلف طراحی می‌شود. از این رو می‌توانید تنوع بالایی را در محصولات عرضه شده شرکت مشاهده کنید. وجود این تنوع سبب شده تا پمپ مورد نیاز اکثر دستگاه‌های صنعتی را بتوانید از تولیدات این برند بیابید. در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر انواع پمپ هیدرولیک کوماتسو می‌پردازیم.

بر اساس یک دسته‌بندی کلی پمپ های هیدرولیک تولید شده توسط کمپانی کوماتسو را به دو نوع جابه جایی غیرمثبت و جابه جایی مثبت تقسیم می‌کنند. پمپ های جابه جایی غیرمثبت دارای ویژگی‌هایی هستند که عموما آن‌ها را برای مصارف خانگی مناسب‌تر ساخته است. فشار نسبتا پایین مایع و میزان جریان خروجی در این پمپ به گونه‌ای طراحی شده که برای صنایعی که در آن نیاز به فشار بالا است مناسب نمی‌باشد. در حال حاضر این دسته از پمپ ها خود در سه مدل شعاعی، محوری و جریان مختلط به بازار عرضه می‌شوند. نوع محوری در میان این ۳ دسته کارایی بالاتری دارد.

پمپ جابه جایی مثبت نوع دیگری از پمپ هیدرولیک کوماتسو به شمار می‌رود. این پمپ در مقایسه با نوع قبلی کارآیی بسیار بیشتری در فشارهای بالا دارد و علاوه بر این از بازدهی حجمی بالاتری هم برخوردار است. به همین دلیل از این مدل در صنایع مختلف بیشتر استفاده می‌شود. در حال حاضر این مدل پمپ در سه نوع پره ای، چرخ دنده ای و پیستونی به بازار عرضه می‌شود. بسته به ویژگی هر کدام، از آن ها در بخش خاصی استفاده می‌شود.

تنوع پمپ های برند کوماتسو باعث شده بتوان بر روی اکثر دستگاه‌های صنعتی این پمپ را نصب کرد و از کیفیت و کارایی بالای آن بهره برد.

پمپ هیدرولیک کوماتسو
پمپ هیدرولیک کوماتسو دارای انواع متفاوتی است که آن را برای استفاده در مصارف مختلف مناسب ساخته. قطعات و طراحی هر کدام بسته به نوع کارکرد تعیین می‌شود.

طرز کار پمپ هیدرولیکی کوماتسو

به طور کلی پمپ هیدرولیک کوماتسو دستگاهی است که انرژی مکانیکی موجود را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌کند. برای این تبدیل نیاز است پمپ های هیدرولیکی دو فرآیند مهم را انجام دهند. در ابتدا بایستی در ورودی پمپ، خلا ایجاد شود تا فشار جو بتواند مایع را از مخزن به خط ورودی پمپ منتقل کند. در ادامه باید عملکرد مکانیکی پمپ، مایع را به خروجی منتقل کند. 

باید بدانید که در حین انجام فرآیند‌های گفته شده پمپ فشار ایجاد نمی‌کند. پمپ هیدرولیک کوماتسو باعث حرکت و ایجاد جریان مایع می‌شود. ایجاد جریان مایع توسط پمپ، فشار ایجاد می‌کند. میزان این فشار تابعی از مقاومت در برابر جریان سیال در سیستم است. در این دستگاه‌ها فشار تنها به میزان غلبه بر مقاومت بار افزایش می‌یابد. 

البته موارد گفته شده مکانیسم اصلی استفاده شده در پمپ هیدرولیک کوماتسو هستند. همان طور که در بخش قبلی اشاره شد در حال حاضر مدل‌های مختلفی از این محصول به بازار عرضه می‌شود. به دلیل طراحی متفاوت هر کدام، جزئیات فرآیندهای گفته شده می‌تواند مختلف باشد.

قطعات پمپ کوماتسو 

پمپ هیدرولیک کوماتسو خود از قطعات و اجزای مختلفی ساخته شده است که در این بخش به صورت مختصر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. البته طراحی و قطعات استفاده شده در مدل‌های مختلف بنا به نوع کارکرد آن متفاوت می‌باشد‌. به همین دلیل مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود ممکن است در همه نمونه‌ها موجود نباشد.

به طور کلی برای آب‌بندی خروجی و ورودی پمپ نیاز به تعدادی چرخ‌دنده است. تعداد این چرخ‌دنده‌ها بسته به نوع طراحی، می‌تواند متفاوت باشد. دریچه‌های داخلی و خارجی به منظور ورود و خروج مایع و همچنین روتور که به همراه پمپ می‌چرخد از قطعاتی است که به طور معمول می‌توان آن‌ها را در پمپ مشاهده کرد. طبیعتا به دلیل نقش بسیار مهم پمپ در صنایع مختلف، نیاز است تا در طراحی آن‌ها دقت لازم به کار گرفته شود و این محصولات به گونه‌ای طراحی شوند که از کارایی بالایی برخوردار باشند‌. در غیر این صورت ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری ایجاد کند.

پمپ هیدرولیک کوماتسو
قطعات به کار رفته در پمپ هیدرولیک کوماتسو بسته به مدل آن می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید.

    فهرست مطالب

    برای آگاهی از آخرین مقالات
    ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *