|

شیر پنوماتیک دستی چیست؟ تفاوت آن با نوع برقی این شیر چیست؟

شیر پنوماتیک دستی و برقی

امروزه به واسطه پیشرفت تکنولوژی و تعدد تولیدکنندگان، انواع مختلفی از شیرآلات در بازار موجود است. مسلما هر مشتری با توجه به نیاز خود نوعی از این شیرها را انتخاب می‌کند. پیش از انتخاب و خرید انواع این شیرها، لازم است تا با شیر پنوماتیک دستی آشنا شوید و همچنین تفاوت آن با شیر پنوماتیک برقی را نیز بدانید.همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

شیر پنوماتیک دستی
آگاهی از تفاوت شیرهای پنوماتیک

معرفی شیر پنوماتیک دستی

این نوع شیرها، از کنترل‌کننده‌های فشار، سرعت و جریان هوا تشکیل شده‌اند و بیشتر از طریق همین سه عامل کار خود را پیش می‌برند. لازم است بدانید که در شیر آلات پنوماتیک دستی، انتقال نیرو از طریق هوای فشرده صورت می‌گیرد. به همین دلیل به این نوع از شیرها، شیر بادی نیز گفته می‌شود زیرا با جریان هوا سروکار دارند. این نوع شیر، سیستمی است که برای عملکرد خود از اختلاف فشار گاز فشرده یا هوا استفاده می‌کند. چنین طرح‌هایی شامل تعدادی مکانیزم مختلف است که از طریق آن‌ها گاز فشرده توزیع می‌شود و تمام اجزا در کنار هم به کار وا داشته می‌شوند.

از این شیرها برای کنترل، توزیع و هدایت جریان در این ساختار نیز استفاده می‌شود. آن‌ها از طریق قفل و تنظیم عناصر، کار هدایت جریان در لوله‌ها و میان دریچه‌ها را انجام می‌دهند. بنابراین، دریچه‌های پنوماتیک به عنوان یک رابط میان منبع (کمپرسور) و محرک‌ها (مانند محرک پنوماتیک و سیلندر پنوماتیک) در این نوع از سیستم‌ها عمل می‌کنند.

اگر بخواهیم کارکرد این نوع از شیرها را طور دیگری بیان کنیم، باید این گونه بگوییم که شیرهای دستی به نیروی خارجی و بیرونی، برای کنترل و تعدیل جریان هوا احتیاج دارند. این نیرو همان طور که از نامش نیز پیداست، باید به صورت دستی وارد شود. شیر پنوماتیک دستی عبور جریان را در کل سیستم تنظیم می‌کند. این تنظیم کردن می‌تواند بین یک یا چند لوله که محل عبور هستند انجام شود.

اجزای شیر های پنوماتیک دستی

همچنین شیر های پنوماتیک دستی دارای اجزایی هستند که باعث باز و بسته شدن دریچه شیر می‌شوند. اینجاست که انواع مختلف این شیرها شکل می‌گیرند زیرا ممکن است این دریچه از نیروی دستی یا الکتریکی برای باز و بسته شدن استفاده کند. در سیستم‌های دستی هوا به عنوان یک محرک عمل می‌کند تا بتواند این عمل باز و بسته شدن دریچه را میسر کند.

عامل تمایز در این نوع از شیرها، تعداد خط جریان و موقعیت مکانیسم آن‌ها می‌باشد که لازم است حتما در هنگام خرید، مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی، انواع مختلف این نوع شیرآلات در صنعت بسیار کاربرد دارند. از این شیرها به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای پنوماتیک برای جابه‌جایی گاز و مایعات یاد می‌کنند.

شیر پنوماتیک دستی
شیر پنوماتیک دستی

تفاوت شیر پنوماتیک دستی با نوع برقی آن چیست؟

همان طور که در قسمت قبل متوجه شدید، به طور کلی شیرهای پنوماتیک برای کنترل جریان گاز و یا مایعات در دنیای صنعت کاربرد دارند. شیر پنوماتیک دستی نیز مانند تمام شیرهای دیگر، برای کنترل مسیر هوای داخل لوله به نیرو نیاز دارد. از آنجا که این شیر از نوع دستی است این نیرو نیز به صورت دستی وارد می‌شود. اما در شیرهای پنوماتیک برقی، به واسطه عملکرد نیروی الکتریکی، این فشار نیرو برای هدایت و کنترل جریان هوا در داخل لوله‌ها به وسیله نیروی دستی نمی‌باشد. بلکه از یک منبع تغذیه الکتریکی حاصل می‌شود.

در واقع در شیرهای برقی، جریان برق به وجود آمده اجزا را کنترل و تحریک می‌کند و به دنبال این، یک جریان مغناطیسی در سیستم ایجاد می‌کند. درواقع همین جریان مغناطیسی، نیروی لازم را برای حرکت دریچه‌ها فراهم می‌کند. به طور دقیق‌تر، این میدان مغناطیسی به آرمیچر نیرو وارد می‌کند و در نتیجه‌ی این نیرو، پیستون‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

مانند شیر های پنوماتیک دستی، شیرهای برقی نیز در صنعت کاربرد بسیاری دارند. از این شیرها در صنایع بزرگ تولیدی و کارخانه‌ها برای کنترل جریان گاز و مایعات استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که کارکرد این نوع شیرها به واسطه تفاوت‌هایشان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و هر کدام با توجه به نیاز مشتری انتخاب می‌شوند. اما به طور کلی اگر بخواهیم شیرهای برقی را با انواع  دستی و مکانیکی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که گستره‌ی توان شیرهای برقی محدودتر است چرا که از نیروی الکتریکی استفاده می‌کنند. هر چند، این توان محدود هم با توجه به نیاز مشتری می‌تواند یک مزیت به شمار بیاید.

شیر پنوماتیک دستی و برقی دارای چه انواعی می‌باشند؟


آگاهی از تفاوت عملکرد این دو شیر بسیار مهم است تا خریدار بتواند تفاوت آن‌ها را تشخیص دهد. اما نکته‌ی مهم دیگر، آگاهی از مدل‌ها و انواع مختلفی است که برای هر یک از این‌ شیرها ارائه می‌شود.

انواع مختلف مدل‌های شیر پنوماتیک دستی

 • شیرهای پنوماتیک کنترل جهت‌دار دو طرفه
 • شیرهای پنوماتیک کنترل جهت‌دار سه طرفه
 • شیرهای پنوماتیک کنترل جهت‌دار چهار طرفه
 • شیرهای پنوماتیک افست

لازم به ذکر است که معیار تقسیم‌بندی این نوع از شیرها، در نوع دستی بر اساس زیر بوده است:

 • با توجه به تعداد درگاه‌های ورودی و خروجی آن‌ها
 • با توجه به تعداد مسیرهای جریان یا موقعیت‌های تعویض موجود در آن‌ها
 • با توجه به مکانیزم مورد استفاده برای باز و بسته کردن پورت‌ها
 • با توجه به موقعیت سوپاپ در حالت غیر فعال

انواع مختلف شیر پنوماتیک برقی

شیرهای برقی نیز دارای انواع مختلفی هستند. یکی از پرطرفدارترین نوع این شیرها، انواع تک بووین آن می‌باشد. دلیل آن، راحتی کار و کنترل جریان هوا به سمت سیلندرها است.

از سوی دیگر شیرها پنوماتیک برقی نیز بر سه اساس تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • دو طرفه بودن دریچه
 • وضعیت هدایت‌گری دریچه
 • عملکرد دریچه
شیر پنوماتیک دستی
شیر برقی پنوماتیک تک بویین

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  محصولات و خدمات
  شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
  • شیرهای سروو
  • شیرهای پروپرشنال
  • شیرهای کنترل جهت
  • پمپ های دنده ای
  • پمپ های پیستونی
  • پمپ های پره ای یا تیغه ای
  • پمپ های پیچی
  • پمپ های کوماتسو