|

فیلتراسیون خط مکش چه تاثیری بر عمر پمپ هیدرولیک دارد؟

عمر پمپ هیدرولیک

عمر پمپ هیدرولیک

فیلترهای مکش به عنوان فیلترهای ایمنی جهت محافظت از پمپ‌ها در برابر آلودگی شدید که باعث چسبندگی می‌شود به کار می‌رود. پمپ‌های گنجانده شده در سیستم‌های هیدرولیک باید از رسوبات محافظت شوند. چنانچه این مواد فیلتر نشوند، ممکن است به مخزن برسند. در حقیقت، صافی‌های مکش از پمپ‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند و به این دلیل، سبب افزایش طول عمر پمپ هیدرولیک می‌شوند. فیلترهای خط مکش، آلودگی درشت احتمالی را حذف می‌کند. زیرا چنانچه این آلاینده‌ها حذف نشوند، می‌توانند باعث خرابی فاجعه‌بار پمپ شوند. اینکه فیلترهای خط مکش به عنوان نوعی محافظ پمپ توصیه شده در سطح جهان هستند، بر کسی که کمترین تجربه‌ای در صنعت دارد، پوشیده نیست. به‌علاوه عقل سلیم به ما می‌گوید که اگر می‌خواهیم آلودگی را متوقف کنیم، باید این کار را در ابتدای فرآیند پمپاژ انجام دهیم. بنابراین خط مکش منطقی‌ترین بخش برای یک فیلتر است.همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

عمر پمپ هیدرولیک

عمر پمپ هیدرولیک به دلیل تأثیر فیلتراسیون صحیح افزایش می‌یابد

صافی‌ها و فیلترهای مکش پمپ هیدرولیک

فیلترهای مکش در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند، اما به‌طورکلی هر خط فیلتر دو کاربرد و ویژگی را ارائه می‌دهد؛ کاربرد داخلی و خارجی. فیلترهای نصب شده داخلی، در واقع صافی‌های مش سیمی هستند که روی یک لوله مکش در داخل مخزن روغن، پیچ می‌شوند. درحالی‌که فیلترهای نصب شده در خارج، مشابهات جدیدتر و پیچیده‌تر از نوع داخلی آن است. از ویژگی‌های متمایز آن‌ها این است که از بیرون مخزن سرویس می‌شوند. به منظور ساده‌سازی موارد، از این پس به اولین مورد (داخلی) صافی‌های مکش و به دومین مورد (خارجی) فیلترهای مکش می­گوییم. عمر پمپ هیدرولیک ارتباط نزدیکی با عملکرد صحیح این فیلترها دارد. از طرفی، تمام مشکلات احتمالی فیلتراسیون مکش از این واقعیت ناشی می‌شود که این فیلترها و صافی‌ها به‌خوبی در خطوط مکش پمپ‌ها سوار نشده‌اند. خط مکش پمپ هیدرولیک مکان بسیار ویژه‌ای است، یعنی جایی که حداکثر فشار مثبت جریان دهنده، یک مقدار ثابت است.

عمر پمپ هیدرولیک
عمر پمپ هیدرولیک ارتباط نزدیکی با عملکرد صحیح فیلترها دارد.

شروع مشکل با بروز اشکال در عملکرد فیلترها

فیلترهای مکش به مرور زمان به دلیل بارگذاری ذرات، رسوبات، افزایش ویسکوزیته روغن و … دچار اشکال شده و عدم عملکرد صحیح آن دیر یا زود به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود. در پایین‌دست فیلتر مکش چه چیزی داریم؟ درست است؛ ورودی پمپ هیدرولیک! و ما می‌دانیم که هرچه فشار در ورودی پمپ کمتر باشد احتمال ایجاد حفره بیشتر است و تنش مکانیکی روی اجزای گروه دوار به‌ویژه در واحدهای پیستون محوری و پره بیشتر است. بنابراین، با کاهش فشار ورودی، طول عمر پمپ هیدرولیک نیز کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی می‌توان گفت در صورت اشغال فیلترها توسط رسوبات، عمر پمپ شما کاهش می‌یابد.

عمر پمپ هیدرولیک
با کاهش فشار ورودی، طول عمر پمپ هیدرولیک کاهش می‌یابد

مزایای صافی مکش

اگر سیستم هیدرولیکی شما در معرض اجسام خارجی شناور در داخل مخزن باشد (ته سیگار، چوب‌پنبه‌ها، کیسه‌های پلاستیکی، دستمال‌کاغذی، گیاهان و جانوران و …)، همه این اجسام می‌توانند داخل مخزن بیفتند و به خط مکش نیز راه پیدا کنند، بنابراین برای محافظت از پمپ، یک صافی مکش مورد نیاز است. اما این را به شما بگوییم که در این شرایط، صافی مکش یک روش محترمانه برای کاهش طول عمر پمپ هیدرولیک است.

معایب صافی مکش

صافی مکش به دلیل درجه‌بندی میکرون بالا و کارایی پایین فیلتر شبکه، میزان فیلتراسیون پایینی را ارائه می‌دهند. تمام ذرات تولید شده در هنگام کارکرد عادی مانند براده‌ها از صافی عبور می‌کنند. از طرفی آن‌ها در صورت عدم پاک‌سازی رسوبات تجمعی، طول عمر پمپ هیدرولیک را کاهش می‌دهند. همچنین در صورت عدم سرویس‌دهی به‌موقع، باعث ایجاد حفره و خرابی فاجعه‌بار پمپ می‌شوند. یکی دیگر از معایب این صافی‌ها این است که آن‌ها در داخل مخزن روغن نصب شده‌اند و بنابراین سرویس‌دهی آن‌ها سخت است.

عمر پمپ هیدرولیک
در صورت عدم پاک‌سازی رسوبات تجمعی، طول عمر پمپ هیدرولیک کاهش می‌یابد.

مزایای فیلتر مکش

فیلترهای مکش به‌راحتی قابل سرویس‌دهی هستند و امکان نظارت نسبتاً آسان آن­ها فراهم است. همچنین این فیلترها می‌توانند مجهز به هسته‌های مغناطیسی باشند که ذرات آهنی را جذب می‌کنند. می‌تواند در اندازه‌های بسیار بزرگ باشند و دارای اجزای جانبی بیشتر از جمله درگاه تخلیه هوا برای بتونه‌کاری، شاخه تخلیه و … باشند.

معایب فیلتر مکش

بیشتر این فیلترها همچنان دارای مقدار فیلتراسیون پایینی هستند. آن‌ها طول عمر پمپ هیدرولیک را که قرار است از آن محافظت کنند کاهش می‌دهند. در صورت عدم سرویس‌دهی، مانند صافی‌ها باعث ایجاد حفره ورودی پمپ می‌شوند. مدل‌هایی که از اجزا با کارایی بالا با درجه میکرون کافی استفاده می‌کنند، فقط برای جریان‌های نسبتاً کم مناسب هستند. از طرفی، این فیلترها می‌توانند گران باشند و البته به همان اندازه فیلترهای فشار مؤثرتری نیز باشند.

بنابراین، وقتی از فیلتر مکش استفاده می‌کنید، چیزی که باید بدان توجه کنید هزینه‌ای است که دارید. عمر کوتاه شده پمپ در صورت عدم تعمیر و نگهداری، تصفیه مشکوک و … خطرهای واقعی هستند که در خرابی فاجعه‌بار پمپ پیش روی شما قرار دارند.

بیشتر بخوانید.

  برای افزایش طول عمر پمپ های هیدرولیک چه مواردی را باید رعایت کرد؟

  برای افزایش طول عمر پمپ های هیدرولیک می‌توانید روغن تمیز و بدون آلودگی وارد پمپ کنید. توجه داشته باشید که در طول کارکردن، پمپ نباید خشک و بدون روغن باشد. در صورتی که پمپ شروع به نشتی کرد یا لرزش غیرعادی داشت، سریعا به آن رسیدگی کنید.

  هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری قطعات هیدرولیک به چه صورت است؟

  هزینه‌ی تعمیرات به آیتم‌های زیادی مربوط می‌باشد مانند نوع شیر، میزان خرابی و حساسیت شیر.

  نسبت هزینه‌ی تعمیرات به تعویض قطعات هیدرولیک به چه صورت است؟

  عموما هزینه تعمیرات شامل ۱۰% هزینه تعویض قطعه می‌شود.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  محصولات و خدمات
  شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
  • شیرهای سروو
  • شیرهای پروپرشنال
  • شیرهای کنترل جهت
  • پمپ های دنده ای
  • پمپ های پیستونی
  • پمپ های پره ای یا تیغه ای
  • پمپ های پیچی
  • پمپ های کوماتسو