|

کاربرد پنوماتیک و صنایع وابسته به آن

کاربرد پنوماتیک

کاربرد پنوماتیک

تنوع کاربرد پنوماتیک در صنایع امروزی بر کسی پوشیده نیست. پنوماتیک در حقیقت، شاخه‌ای از علم مکانیک است که با خصوصیات مکانیکی گازها سروکار دارد. انرژی تولید شده توسط سیستم‌های پنوماتیک می‌تواند انعطاف‌پذیرتر، کم‌هزینه‌تر، قابل‌اطمینان‌تر و درعین‌حال پرانرژی‌تر از برخی محرک‌ها و موتورهای الکتریکی باشد. سیستم‌های پنوماتیک در بخش‌های مختلفی از دنیای امروز ما از جمله درب‌های قطار، خطوط تولید اتوماتیک، گیره‌های مکانیکی و … به کار می­‌روند. یک سیستم پنوماتیک از هوای فشرده‌ برای انتقال و کنترل انرژی استفاده می‌کند. استفاده از کنترل‌های پنوماتیک، به‌ویژه در بخش صنایع و تولید برای تأمین انرژی اتوماسیون در ماشین‌ها مزایای بسیاری دارد. اگرچه بسیاری از ما این را نمی‌دانیم، اما ما با سیستم‌های مبتنی بر پنوماتیک احاطه شده‌ایم.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

کاربرد پنوماتیک در صنایع

به اندازه تعداد شرکت‌هایی که در سطح کره زمین وجود دارد، کاربرد تجهیزات پنوماتیک تنوع دارد. به عنوان مثال، ازآنجاکه هوای فشرده کاملاً تمیز است و می‌توان از آن در اطراف کودکان استفاده کرد، تکنسین‌ها کاربرد پنوماتیک را روشی عالی برای تأمین ابزار بادی در شهربازی دانسته‌اند. همچنین برخی از تکنسین‌ها از ابزار پنوماتیک برای اسپری هوای فشرده در اطراف سبزیجات در فروشگاه‌ها استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد بدون تمرکز روی تجهیزات هوای فشرده نمی‌توانید حتی در فروشگاه‌های موادغذایی به سیب‌زمینی نگاه کنید. به‌طورکلی تجهیزات پنوماتیک را می‌توانید در صنایع زیر یافت کنید.

خودرو

صنعت خودرو از سیستم‌های پنوماتیک برای پر کردن هوای فشرده‌شده در لاستیک، رنگ‌آمیزی خودرو، باز و بسته شدن درها، ترمزهای هوا در وسایل نقلیه سنگین و غیره استفاده می‌کند.

حمل‌ونقل کالا

 از روش پنوماتیک برای حمل کالا از ریل به مکان دیگر در داخل کارخانه‌ها استفاده می‌شود. در صورت فشار دکمه سیلندر، کالای موجود بر روی غلتک را به داخل گیره متحرک فشار می‌دهد.

کاربردهای صنعتی

حفاری، اره کردن، پر کردن، بسته‌بندی، تعویض و … از جمله کاربردهای کلی سیستم پنوماتیک است.


باد کردن وسایل بادی یکی از هزاران کاربرد پنوماتیک

ترمزهای هوایی

ترمزهای هوایی یا پنوماتیکی شاید رایج‌ترین موارد استفاده از پنوماتیک باشند که مردم می‌شناسند. اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و واگن‌های قطار از این دست هستند. این سیستم‌ها از نوعی ترمز اصطکاکی استفاده می‌کنند که در آن هوای فشرده روی پیستون فشار می‌آورد و سپس لنت ترمز فشرده‌شده و بدین ترتیب خودرو متوقف می‌شود. همچنین، ماشین‌های ورزشی را نیز بر اساس سیستم‌های پنوماتیک می‌سازند. سیلندر پنوماتیک مقاومتی ایجاد می‌کند که با فشار هوا قابل تنظیم است.

مته‌های دندانپزشکی

مته‌های دندانپزشکی یک نمونه عالی از کاربرد پنوماتیک هستند. استفاده از هوای فشرده یک راهکار ایمن برای استفاده در ابزار مرتبط با محیط دهان است. هنگامی‌که بر روی دهان بیمار کار می‌کنید، نمی‌توانید از ابزاری استفاده کنید که خطر نشت مواد مسموم را به همراه دارد، به همین دلیل در مته‌های دندانپزشکی از هوای فشرده استفاده می‌شود. حتی ممکن است اکثر مردم صدایی که این ابزارهای ترسناک تولید می‌کنند را دوست نداشته باشند، اما درواقع چنین فناوری‌هایی کاملاً ایمن هستند.

کاربرد پنوماتیک

کاربرد پنوماتیک در ابزار پزشکی

سایت‌های شغلی

به احتمال زیاد تکنسین‌ها هر روز به ایده‌های جدید و کاملاً متفاوتی در کاربرد پنوماتیک دست می‌یابند، بنابراین ممکن است ابزار متنوعی در آینده شکل بگیرد. زمانی که کارگران ساختمانی برای شکستن بتن به یک چکش یا برای قرار دادن میخ به یک تفنگ میخ‌کوبی احتیاج داشته باشند، ابزارهای پنوماتیک بهترین انتخاب برای عملکردهای سخت خواهند بود. معمولاً مته‌های دستی نمی‌تواند برای انجام کارهای سنگین انرژی کافی را از یک منبع الکتریکی تأمین کنند، بنابراین آن‌ها از طریق یک شیلنگ هوا به یک کمپرسور متصل می‌شوند. از طرفی متخصصان جت کابل‌ها نیز، روش‌هایی را برای استفاده از فناوری پنوماتیک در طول سیم‌ها در نظر گرفته‌اند. برخی از تکنسین‌ها قادر به شلیک مستقیم هوا به انتهای لوله‌های طولانی هستند که باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان می‌شود. سم‌پاش‌ها، رنگ‌پاش‌ها و سایر ابزارهای مشابه نیز برای انجام کار به هوای فشرده متکی هستند.   

کارگاه‌ها

کاربرد پنوماتیک در میان کسانی که می‌خواهند مطمئن شوند همه کارها با حداکثر دقت انجام می‌شود، بسیار محبوب است. محرک‌های شیر کنترل پنوماتیک، هوای فشرده را به حرکت تبدیل می‌کنند. بسته به آنچه نیاز دارید می‌توانید دستگاه‌هایی در نظر بگیرید که حرکات چرخشی یا خطی تولید می‌کنند. این حالت باعث می‌شود چنین ابزارهایی برای کاربردهایی که در آن‌ها نیاز به پیوند یا ایجاد خلأ است، مناسب باشند. از گیرنده‌های پنوماتیکی اغلب برای گرفتن و رها کردن اشیا خاص در امتداد یک خط مونتاژ استفاده می‌شود. این قسمت‌ها می‌توانند از طریق جدارهای داخلی و خارجی، اجسام را نگه دارند.

کاربرد پنوماتیک

کاربرد پنوماتیک در خط تولید کارخانه‌ها

تجهیزات حمل‌ونقل

درحالی‌که دیگر اثری از لکوموتیوهای بخار نیست، با این وجود در حال حاضر، از این وسیله حمل‌ونقل درجایی که خطر انفجار مواد منفجره وجود دارد برای حمل واگن‌ها استفاده می‌شود. امروزه ده‌ها قطعه از تجهیزات متحرک وجود دارد که همچنان از هوای فشرده در بخشی از روند کار خود استفاده می‌کنند. مهندسان همچنان به طراحی انواع بی‌شماری از موتورهای هوای فشرده ادامه می‌دهند.

بیشتر بخوانید.

  عملکرد شیرآلات پنوماتیکی چگونه است؟

  شیرآلات پنوماتیکی از شیر برقی الکترومکانیکی برای لغزش قرقره استفاده می‌کنند.

  پارامترهای مورد نیاز برای سنجش شیر پنوماتیکی چیست؟

  فشار عملیاتی یا دامنه‌ی فشار، واسطه‌ی عملیاتی، ظرفیت یا ضریب جریان، نرخ چرخه زمان، پاسخ ولتاژ مجاز کویل

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  محصولات و خدمات
  شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
  • شیرهای سروو
  • شیرهای پروپرشنال
  • شیرهای کنترل جهت
  • پمپ های دنده ای
  • پمپ های پیستونی
  • پمپ های پره ای یا تیغه ای
  • پمپ های پیچی
  • پمپ های کوماتسو