شماتیک و نقشه| اهمیت آن‌ها در پروژه‌های هیدرولیک

شماتیک

شماتیک و مطالعه‌ی آن!

یک نمودار شماتیک به جای تصاویر واقع گرایانه، عناصر یک سیستم را با استفاده از نمادهای انتزاعی و گرافیکی نشان می‌دهد. یک شماتیک معمولاً تمام جزئیات مربوط به اطلاعاتی را که شماتیک برای انتقال آن در نظر گرفته است، حذف می‌کند و ممکن است عناصر غیرواقعی را که به درک مطلب کمک می‌کنند، اضافه کند. به عنوان مثال، یک نقشه مترو در نظر گرفته شده برای سواران ممکن است ایستگاه مترو را با یک نقطه نشان دهد. نقطه به هیچ وجه به ایستگاه واقعی شباهت ندارد، اما بدون درهم ریختگی تصویری غیر ضروری اطلاعات را به بیننده می‌دهد.

یک نمودار شماتیک از یک فرآیند شیمیایی با استفاده از نمادهایی برای نشان دادن لوله کشی، شیرآلات، پمپ‌ها و سایر تجهیزات سیستم، بر مسیرهای اتصال آن‌ها تأکید می‌کند و جزئیات فیزیکی را سرکوب می‌کند. در نمودار مدار الکترونیکی، طرح نمادها ممکن است شبیه طرح در مدار فیزیکی نباشد. در نمودار شماتیک، عناصر نمادین مرتب شده‌اند تا توسط بیننده راحت‌تر تفسیر شوند. یک نمودار نیمه شماتیک به دلایل مختلف برخی از انتزاع یک نمودار صرفاً شماتیک را با سایر عناصر نمایش داده شده به همان اندازه واقع گرایانه ترکیب می‌کند. این سازش بین یک نمودار کاملاً انتزاعی و یک نمایش کاملاً واقع بینانه است.

 شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از ده سال تجربه‌ی موفق در زمینه تعمیر پمپ هیدرولیک و دیگر شیرالات صنعتی آماده خدمت رسانی به شما می‌باشد.

شماتیک

طرح‌واره یا شماتیک، نموداری برای نمایش عناصر یک سامانه است که به جای استفاده از تصاویر واقعی، با استفاده از نمادهای کلی ترسیم می‌شود. در طرح‌واره معمولاً کلیه جزئیاتی که لازم نیست همراه طرح‌واره بیایند حذف می‌شوند و گاهی عناصری غیرواقعی برای کمک به فهم بهتر استفاده می‌شود.

حتماً با نقشه‌های هیدرولیکی متنوع که گاه ساده و گاه پیچیده هستند، مواجه و گاهاً حتی دچار سردرگمی شده‌اید! جای نگرانی نیست! شناخت نمادهای هیدرولیکی، قطعاً می‌تواند تا حدودی پیچیدگی این نقشه‌ها را برای شما ساده کرده و به شما قدرت تحلیل ببخشد. در این قسمت از سری مقالات، با نقشه خوانی بیشتر آشنا خواهید شد.

چگونگی خواندن و تفسیر کردن علم هیدرولیک

خواندن و تفسیر کردن علائم هیدرولیک کاری بسیار ساده می‌باشد. اما اغلب اوقات تکنسین‌ها این علایم را فراموش می‌کنند. زیرا این علامت‌ها در واقع زبان کاملی هستند که از علایم تصویری و تصاویری مرتبط با موضوع عملکرد سیستم هیدرولیکی تشکیل شده است. هنگامی که این نکات را می‌خوانیم و شروع به مطالعه نمادها می‌کنیم، در واقع تلاش می‌کنیم که چرا شکل واقعی آن با فلان علامت مشخص شده است. پس بنابراین جالب است بدانید که هر قسمت از یک سیستم هیدرولیکی عملی انجام می‌دهد که شکل شماتیکی آن متناسب با عملکرد آن است. شما همواره وقتی نمادها و علایم هیدرولیکی را می‌خوانید با نکات زیر روبرو هستید:

 • دید خوبی از فرایندی که سیستم انجام می‌دهد بدست می‌آورید.
 • نمادها تصویری از ماشین هستند که کاری که انجام می‌دهد را نشان می‌دهند.
 • گاهی اوقات آن ها به آنچه انجام می‌دهند شبیه نیستند بلکه شکل خوده آن عضو هستند.

مهم است که بدانید مسیری که سیال طی می‌کند چگونه است. از پمپ شروع می‌شود از فشار بالا به سمت فشار پایین حرکت می‌کند و در نهایت به مخزن می‌ریزد. ضمن اینکه مخازن جایی برای نگهداری سیال، خنک شدن آن، جدا سازی حباب هوا و … از سیال می‌باشد.

ارزش واقعی نمودارهای مدار هیدرولیک

چهار نوع نمودار اصلی وجود دارد که می‌تواند برای توصیف کل یا بخشی از سیستم هیدرولیک مورد استفاده قرار گیرد:

 • Block
 • Cutaway
 • Pictorial
 • Graphical

Block

نمودارهای Block  اجزای مدار را به صورت بلوک‌هایی بهم پیوسته‌اند که نشان دهنده اتصالات و یا برهم کنش‌ها هستند.

Cutaway

نمودارهای Cutaway ساختار داخلی اجزا و مسیرهای جریان را نشان می‌دهد. این نمودارها معمولاً از رنگ‌ها، سایه‌ها یا الگوها در خطوط و معابر استفاده می‌کنند. به همین دلیل در نشان دادن شرایط مختلف جریان و فشار بسیار موثر هستند. این باعث می‌شود که آن‌ها برای اهداف آموزشی ایده‌آل باشند.

Pictorial

از نمودارهای Pictorial ( تصویری) اغلب برای نشان دادن آرایش لوله گذاری سیستم استفاده می‌شود. این اجزا از خارج دیده می‌شوند و معمولاً در بازتولید نزدیک شکل‌های واقعی خود در اندازه‌های مقیاس پذیر هستند. این امر به شناسایی مولفه‌های خاص خود کمک می‌کند.

Graphical

نمودارهای Graphical (گرافیکی)، سیستم مختصر صنعت انرژی سیال هستند. آن‌ها شامل نمادهای هندسی ساده و ترسیم شده به استانداردهای ANSI یا ISO هستند که نمایان‌گر اجزا، کنترل‌ها و اتصالات آن‌ها هستند.

نمودارهای گرافیکی برای اهداف عیب‌یابی ترجیح داده می‌شوند. نمودار مدار گرافیکی یک “نقشه راه” از سیستم هیدرولیک است و برای یک تکنسین ماهر در خواندن و تفسیر آن‌ها، یک کمک ارزشمند در شناسایی علل احتمالی یک مشکل است. این می‌تواند در یک زمان عیب‌یابی در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند.

اگر نمودار شماتیک در دسترس نباشد، تکنسین برای جدا کردن علل احتمالی مشکل باید مدار هیدرولیک را ردیابی کند و اجزای آن را شناسایی کند. این بستگی به پیچیدگی سیستم دارد که می‌تواند یک فرایند زمان‌بر باشد. دلیل این امر این است که اگر عملکرد یک جزء درون یک سیستم مشخص نباشد، نمودارهای شماتیک با مهندسی معکوس سیستم هیدرولیک را برطرف می‌کنند.

شماتیک

نمودارهای مدار هیدرولیک کجا هستند؟

همان‌طور که اکثر تکنسین‌های هیدرولیک باتجربه می‌دانند، معمولاً بهتر است که یک نمودار شماتیک برای دستگاهی که برای عیب‌یابی فراخوانده شده‌اند، در دسترس باشد. اگر دستگاه به صورت سفارشی ساخته شده و طراح آن ناشناخته است، ممکن است لازم باشد مدار از ابتدا کشیده شود. یک مهندس نیروی سیالات یا منبع هیدرولیک می‌تواند این خدمات را ارائه دهد. هنگام تهیه نمودارهای شماتیک، هر دو نسخه الکترونیکی و نسخه چاپی را درخواست کنید. در صورت تغییر مدار در هر زمان، داشتن کپی الکترونیکی به روزرسانی نقشه را آسان‌تر می‌کند. همیشه اطمینان حاصل کنید که هر ماشین هیدرولیکی که تهیه می‌کنید همراه با نمودار شماتیک باشد.

  راز نقشه خوانی

  راز همه آن‌ها امکان عیب‌یابی هر سیستمی است. با درک نمادها و دنبال کردن مسیر جریان شماتیک، در تعیین مشکل سیستم شما عملکردی سریع‌تر و بهتر خواهید داشت. با خواندن یک شماتیک و پیروی از آن مسیر جریان و سای مدیریت‌های لازم برای سیستم را خواهید داشت‌. بنابراین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها نیز می‌شود.

  نمادها

  نمادها برای ارتباطات تکنیکی حیاتی هستند. آن‌ها به هیچ زبان خاص وابسته نیستند و در حوزه و شخصیت بین‌المللی هستند. نمادهای گرافیکی هیدرولیک بر عملکرد و روش‌های عملکرد اجزا تاکید دارند. این نشانه‌ها ممکن است نسبتا ً ساده باشند، اگر منطق و شکل‌های ابتدایی استفاده شده در طراحی نماد درک شوند.

  یک طرح کلی ترکیبی از نمادهای گرافیکی به‌هم پیوسته که توالی جریان عملیاتی را نشان می‌دهد. به طور خلاصه، آن‌ها توضیح می‌دهند که یک مدار چگونه عمل می‌کند. طرح کلی صحیح، مهم‌ترین عامل رفع عیب هیدرولیک می‌باشد. اگر چه در ابتدا بیشتر مدارها پیچیده به نظر می‌رسند، ضمن اینکه تشخیص علائم استاندارد جریان منظم این فرآیند را ساده می‌کند.

  ردیابی جریان در این مدار نشان می‌دهد طراحی شده است که به صورت خودکار زمانی که محرک اصلی درگیر است، گسترش یابد .هنگامی که مدار دریافت شد، عملکرد صحیح سیستم به تنظیمات مناسب و عملکرد شیر توالی و عملکرد مناسب دریچه کنترل هیدرولیکی هدایت خواهد شد.

  شماتیک

  طرح شماتیک مناسب

  ساخت یک طرح کلی برای همه کسانی که باید آن را بخوانند حائز اهمیت است. در اینجا روش‌های درست استفاده از کاربردهای مختلف را بررسی می‌کنیم. اغلب در صنایع تولید صنعتی به صاحبان تجهیزات داده نمی‌شود. درک اینکه چگونه سیستم به درستی کار می‌کند، بسیار مشکل است.

  شماتیک

  به عنوان مثال تصویر بالا نامناسب است…

  در این سیستم خاص، طراح تمام شلنگ‌ها را در سیستم جایگزین کرده است. این صفحه تامین کارخانه است که به مشتری اطلاع می‌دهد که شلنگ‌ها در کجا نصب خواهند شد. اگر چه این صفحه یک صفحه نسبتا قابل قبول است، اما صفحه‌ای در کتاب است که به مکانیک و یا اپراتور کمک می‌کند، مشخص کند که مولفه‌ها در کجا قرار دارند و چگونه در تعامل با یکدیگر قرار دارند. ضمن اینکه حباب‌ها باعث گیج شدن کسی می‌شود که میل دارد مشکل را حل کند.

  در زیر یک طرح کلی کشیده شده است که افراد می‌توانند برای رفع مشکل از آن استفاده کند. مسیر جریان را می‌توان دنبال کرد. با دنبال کردن جریان از پمپ جابجایی ثابت دو گانه، فهمیدیم که پس از نصب مجدد شلنگ‌ها، آن‌ها از خط فرعی با روندی ثابت عبور کرده و زمانی که روند را هدایت می‌کنند، جریان به سمت پمپ دوم هدایت می‌شود.

  شماتیک

  و در پایان!

  در نهایت نحوه نزدیک شدن شما به مشکل بسیار مهم است. این موضوع به شما کمک خواهد کرد که بسیار سریع و با دقت پیشروی کنید. بهترین ابزار شما نقشه مناسب است که ایجاد یک نقطه شروع برای جستجوی مشکل و ایرادات، نیازمند دانش جهت گیری‌های مختلف است. همان طور که یک طرح کلی مناسب را دیدیم، چنین طرحی به تجسم آن چه مولفه‌ها در سیستم دخیل هستند و چگونه پیکربندی می‌شوند، کمک می‌کند. اجزای جریان و کنترل فشار باید روی طرح کلی فهرست شوند. بسیاری از اجزای هیدرولیکی اصلی از یک نقطه مناسب قابل مشاهده نیستند. در این هنگام بهتر است نمودار مدار و ارتباط علایم مشکل‌دار، به اجزایی که ممکن است در خطا باشند را مورد برسی قرار دهید. در این صورت از وقت گذاشتن بیهوده نیز جلوگیری می‌شود.

  بیشتر بخوانید.

     فهرست مطالب

     برای آگاهی از آخرین مقالات
     ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

     دیدگاهتان را بنویسید

     نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

     محصولات و خدمات
     شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
     • شیرهای سروو
     • شیرهای پروپرشنال
     • شیرهای کنترل جهت
     • پمپ های دنده ای
     • پمپ های پیستونی
     • پمپ های پره ای یا تیغه ای
     • پمپ های پیچی
     • پمپ های کوماتسو