| |

انواع شیر های کنترل دبی و کاربرد آن‌ها

انواع شیر کنترل دبی بسته به نوع خاصی که استفاده می‌شوند، می‌توانند عملکردهای مختلفی را در سیستم جریان هیدرولیکی داشته باشند. یکی از متداول‌ترین کاربردهای شیر کنترل دبی، تنظیم سرعت موتورها یا سیلندرهای داخل سیستم است.

شیر های کنترل دبی

انواع شیر کنترل دبی بسته به نوع خاصی که استفاده می‌شوند، می‌توانند عملکردهای مختلفی را در سیستم جریان هیدرولیکی داشته باشند. یکی از متداول‌ترین کاربردهای شیر کنترل دبی، تنظیم سرعت موتورها یا سیلندرهای داخل سیستم است. این عملکرد به دلیل توانایی شیر کنترل دبی برای تأثیرگذاری بر سرعت انتقال انرژی در هر نقطه از سیستم با تأثیر بر میزان جریان امکان‌پذیر است. یعنی از انواع شیر های کنترل دبی برای تنظیم فشار و میزان جریان در ابتدایی‌ترین شکل خود استفاده می‌شود. همچنین این شیرها علاوه بر کنترل فشار، گزینه‌های بسیاری را برای سیستم‌های ساده و پیچیده (مانند دما و سایر متغیرهای جریان) به تولیدکنندگان ارائه می‌دهند. یک شیر کنترل دبی اصلی شامل یک روزنه است که سایز آن می‌تواند برای افزایش یا کاهش سرعت جریان تغییر کند. شیر کنترل دبی ممکن است از مواد مختلفی ساخته شده باشد. از جمله برنج، فولاد کربن، فولاد ضد زنگ و روی.

همچنین ارائه خدمات تعمیر پمپ هیدرولیک به صورت کاملا تخصصی توسط مهندسین مجرب و با سابقه در شرکت پایا هیدرولیک انجام میپذیرد.

انواع متداول شیر های کنترل دبی

شیر دروازه ای ( دریچه ی دروازه ای )

یکی از انواع شیر کنترل دبی، دریچه های دروازه ای است. دریچه های دروازه ای، شیرهای قطع کننده‌ای هستند که بهتر است در موقعیت کاملاً باز یا کاملاً بسته استفاده شوند. مهندسان در صورت نیاز به حداقل افت فشار و سوراخ آزاد از دریچه های دروازه ای استفاده می‌کنند. دریچه های دروازه ای معمولی هیچ مانعی در مسیر جریان ندارند که منجر به حداقل فشار می‌شود. شیرهای دروازه ای ممکن است برای مایعات مختلف استفاده شوند.

به‌طورکلی، دریچه های دروازه ای برای آب آشامیدنی، فاضلاب و مایعات خنثی قابل استفاده هستند. دمای بین 20- و 70 درجه سانتیگراد؛ حداکثر 5 متر در ثانیه سرعت جریان و تا 16 بار فشار دیفرانسیل. دریچه های دروازه ای همچنین برای گازهایی با دمای بین 20- تا 60 درجه سانتیگراد قابل استفاده هستند. حداکثر سرعت جریان 20 متر در ثانیه و تا 16 بار فشار دیفرانسیل. این شیرها برای مایعات چسبناک مناسب نیستند. لرزش دیسک شیر و پاسخ آهسته از اشکالات دریچه های دروازه ای است.

انواع شیر کنترل دبی
شیر کنترل دبی از نوع دروازه ای

دریچه های Globe

بین انواع شیر کنترل دبی، شیرهای Globe شیرهای حرکتی خطی برای توقف، شروع و تنظیم جریان هستند. از این دریچه‌ها برای خاموش و روشن کردن گاز استفاده می‌شود. شیر Globe، یک شیر کنترل دبی با هدف کلی است که برای کاربردهای دمای بالا استفاده می‌شود. این دریچه‌ها با محدودیت سایش دیسک صندلی در شرایط باز، جزئی نسبتاً سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر هستند. دریچه های Globe از طریق یک شاخه دارای یک کف صاف یا محدب که روی یک صندلی افقی واقع در مرکز شیر قرار دارد، شروع به بسته شدن می‌کنند. وقتی کاربر شیر را باز می‌کند، شاخه بالا می‌رود تا مایعات جریان یابند.

انواع شیر کنترل دبی
یک شیر globe چدنی

شیر pinch

بین انواع شیر کنترل دبی، دریچه ی pinch شیر کنترل جریان ، کم هزینه و مقرون به صرفه‌ای است که برای دوغاب یا مایعات با مقادیر قابل توجهی مواد جامد معلق، مناسب است. از این نوع شیرها برای کنترل جریان سیال از اثر فشردگی استفاده می‌کنند. این شیرآلات در صنایع غذایی، شیمیایی، فاضلاب و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اپراتورهای هیدرولیک این شیرها، پنوماتیک یا الکتریکی گران قیمت را از بین می‌برند. همین ویژگی منجر به مقرون به صرفه بودن این نوع از شیرهای کنترل جریان می‌شود.

انواع شیر کنترل دبی
یک شیر کنترل دبی از نوع pinch

شیر یا دریچه های دیافراگمی

دریچه های دیافراگمی یکی از انواع شیر های کنترل دبی هستند. دریچه های دیافراگمی توسط یک دیسک انعطاف‌پذیر مشخص می‌شوند که با یک صندلی در بالای بدنه شیر تماس پیدا می‌کنند و یک مهر و موم را تشکیل می‌دهند. دیافراگم، انعطاف‌پذیر و پاسخگو به فشار است. آن نیرو را برای بازکردن، بستن یا کنترل سوپاپ منتقل می‌کند. در حالی که دریچه های دیافراگمی مربوط به دریچه های pinch هستند، آن‌ها از بدنه الاستومری و نه آستر الاستومری در بدنه دریچه استفاده می‌کنند. دیافراگم الاستومری به کمپرسور متصل شده و جریان جریان را از عنصر بسته جدا می‌کند. دریچه های دیافراگمی برای کار با سرویس‌های خورنده، فرسایشی و کثیف، ایده‌آل هستند.

در بین انواع شیر های کنترل دبی ، استفاده از شیر های دیافراگمی مزایای زیادی دارد. آن‌ها بسیار تمیز و ضد آب هستند. خیلی محکم می‌شوند، نگهداری از آن‌ها آسان است و نشت به محیط را کاهش می‌دهد. دریچه های دیافراگمی نیز ممکن است بدون قطع شدن خط لوله تعمیر شوند. از طرف دیگر، از معایب استفاده از دریچه های دیافراگمی فقط می‌توان به استفاده از آن‌ها در دمای متوسط 60- تا 450 درجه فارنهایت و در فشارهای متوسط ​​تقریبا 300psi اشاره کرد. از شیر های دیافراگمی نمی‌توان در عملیات چند دور استفاده کرد و ابعاد استاندارد چهره به چهره صنعت را ندارند. همچنین بدنه‌ی دریچه ی دیافراگمی باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شود.

انواع شیر کنترل دبی
سازوکار شیر دیافراگمی

درچه یا شیرهای سوزنی

شیرهای سوزنی شیرهای کنترل حجم هستند که جریان را در خطوط کوچک محدود می‌کنند. دریچه های سوزنی گزینه‌ی ایده‌آلی برای کاربردهای کالیبراسیون هستند. زیرا قادر به تنظیم دقیق هستند. شیرهای سوزنی یکی از انواع شیر های کنترل دبی هستند. شیرهای سوزنی می‌توانند خاموش شدن مثبت ایجاد کنند تا اجازه نصب یا حذف ایمن­سنج‌ها و سایر ابزارهای اندازه‌گیری را بدهند. به همین دلیل ممکن است از شیرآلات سوزنی در طیف وسیعی از صنایع استفاده شود. این صنایع می‌توانند از پتروشیمی‌ها تا سوخت‌های زیستی باشند. این ساقه نازک سوپاپ سوزنی است که با اجازه دادن به اپراتورها برای مهر و موم کردن آن فقط با حداقل نیرو، یک مزیت مکانیکی قابل توجه به آن می‌دهد. با این حال، یک عیب دریچه های سوزنی این است که بازرسی بصری برای تعیین باز یا بسته بودن دریچه سوزن کافی نیست.

انواع شیر کنترل دبی
شیر کنترل دبی

بیشتر بخوانید.

  فهرست مطالب

  برای آگاهی از آخرین مقالات
  ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  محصولات و خدمات
  شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
  • شیرهای سروو
  • شیرهای پروپرشنال
  • شیرهای کنترل جهت
  • پمپ های دنده ای
  • پمپ های پیستونی
  • پمپ های پره ای یا تیغه ای
  • پمپ های پیچی
  • پمپ های کوماتسو