سلام، به سایت شرکت پایا هیدرولیک جم خوش‌آمدید.

۰۳۱-۳۳۹۳۲۲۳۳

۰۹۱۳۰۰۰۸۲۶۲

اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

ایران، اصفهان

انواع پمپ هیدرولیکی

انواع پمپ هیدرولیکی

معرفی پمپ های هیدرولیکی

پمپ های هیدرولیکی منبع قدرت بسیاری از ماشین‌های دینامیک می‌باشند. این پمپ‌ها مقدار زیادی روغن را به وسیله‌ی سیلندرهای هیدرولیک فشار می‌دهند. درنتیجه انرژی مکانیکی را به جریان و فشار تبدیل می‌کنند. پمپ های هیدرولیک طبق اصل جابجایی کار می‌کنند و شامل محفظه‌های مکانیکی مهر و موم شده در پمپ هستند. از طریق این محفظه‌ها، مایعات از ورودی پمپ به خروجی (پورت فشار) منتقل می‌شود. طیف وسیعی از اصول طراحی و تنظیمات در پشت انواع پمپ های هیدرولیکی وجود دارد. به همین خاطر هر پمپ نمی‌تواند به طور کامل همه‌ی نیازها را تا حد مطلوب برآورده کند.

انواع پمپ هیدرولیکی

به طور کلی، از انواع پمپ های هیدرولیکی که بیشترین کاربرد را دارند، می‌توان به پمپ های دنده‌ای ، پمپ های پیستونی و پمپ های پره‌‌ای اشاره کرد. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر یک از این پمپ‌ها داده می‌شود. شما به عنوان خریدار باید بدانید هر کدام از انواع پمپ های هیدرولیکی چه کارکرد و ویژگی‌هایی دارند.

پمپ دنده ای چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی، پمپ دنده ای می‌باشد. از این نوع پمپ به دلیل طراحی ساده و در دسترس بودن گسترده در بسیاری از سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌شود. پمپ دنده ای دارای چند قسمت متحرک است که به طور هموار کار می‌کند و در فشارهای حدود ۲۱۰ بار بسیار خوب کار می‌کند. در یک پمپ دنده ای ، محفظه‌های جابجایی بین محفظه‌ی پمپ هیدرولیک و چرخ دنده چرخان (بسته به مدل یا طرح پمپ هیدرولیک) تشکیل می‌شود. پمپ های دنده ای ، پمپ های هیدرولیکی هستند که در انواع مختلفی وجود دارند  و هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند.

انواع پمپ های دنده ای به صورت زیر می‌باشد:

 • پمپ دنده خارجی
 • پمپ دنده داخلی
 • پمپ رینگ دنده ای
 • پمپ دوک اسکرو
  متداول‌ترین پمپ دنده ای هیدرولیک در بازار، پمپ دنده خارجی است. برای کارایی‌هایی با حجمی بالا از پمپ های دنده خارجی به عنوان محصولی مقرون به صرفه یا پمپ های دنده داخلی استفاده می‌کنند. این نوع پمپ به دلیل وزن کم و دامنه سرعت زیاد با هزینه‌ی نسبتاً کم محبوب است. پمپ های دنده ای داخلی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که راندمان بالا یا سر و صدای کم موقع کار، اهمیت داشته باشد. پمپ حلقه دنده با استاتور و روتور کار می‌کند که در آن حرکت سیاره‌ای روتور منجر به ایجاد جریان می‌شود. پمپ های اسکرو با چرخ دنده‌ در داخل محفظه کار می‌کنند و دارای سطح صدای بسیار کم عملیاتی هستند.
انواع پمپ هیدرولیکی
پمپ دنده ای یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی

پمپ پیستونی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

پمپ های پیستونی از انواع پمپ های هیدرولیکی هستند که می‌توانند در فشارهای زیاد سیستم هیدرولیکی جریان‌های زیادی را کنترل کنند. این نوع از پمپ‌ها می‌توانند به راحتی بازده و عملکرد بهینه و ثابتی را به صورت متعادل به شما ارائه دهند. چرا که می‌توانند چگالی توان بالا را در کارکرد کلی سیستم حفظ کنند. در پمپ پیستونی ، پیستون‌ها به داخل سیلندرهای پمپ جلو و عقب می‌روند و این گونه پمپ و سیلندرها با هم کار می‌کنند. خصوصیات آب‌بندی پمپ های پیستونی نیز بسیار عالی است که امکان کار در فشارهای بالا با نشت کم مایعات را فراهم می‌کند.

پمپ های پیستونی به عنوان یکی از پمپ های هیدرولیکی دارای بالاترین درجه‌ی فشار و بهترین بازده کلی هستند. پمپ های هیدرولیک پیستونی به دلیل نشت کم مایعات در سطوح راندمان حجمی بسیار بالا کار می‌کنند. پیستون‌ها ممکن است از دریچه‌هایی در درگاه‌های مکش و فشار، دارای کانال‌های ورودی و خروجی باشند. کاربرد این پمپ‌ها به نیاز مشتری بستگی دارد. اما به طور جزء از این پمپ ها در تجهیزات سیار و ساختمانی، نیروی کمکی دریایی، شکل‌دهی و مهر‌زنی فلز، ماشین‌آلات و تجهیزات میدان نفتی استفاده می‌شود.

پمپ های پیستونی نیز خود دارای انواع مختلفی هستند از جمله موارد زیر:

 • پمپ پیستون محوری، جابه‌جایی ثابت
 • پمپ پیستون محوری، تغییر مکان
 • پمپ پیستونی شعاعی، جابه‌جایی ثابت
 • پمپ پیستونی شعاعی، جابه‌جایی متغیر
پمپ پیستونی یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی

پمپ پره ای چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

پمپ های پره ای پمپ های هیدرولیکی هستند که در سطح صدای بسیار پایین کار می‌کنند و شاید به همین دلیل مشتری‌های مخصوص به خود را داشته باشند. پمپ های پره ای هیدرولیکی با تپش جریان بسیار پایین‌تر، یعنی جریان ثابت، کار می‌کنند. به همین ترتیب، پمپ های پره ای در حالی که سرعت نسبتاً بالایی را تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه دارند، صدای کمتری تولید می‌کنند. پمپ های پره ای به عنوان یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی کوچک مانند Parker Denison T7A یا T7B ، با حجم جابجایی بالاتر از ۵۰ سی سی، دارای حداکثر سرعت ۳۶۰۰ دور در دقیقه در فشار سیستم هیدرولیک تا ۳۰۰ بار متناوب هستند.

پمپ های پره ای برای کاهش سطح صدا با تپش جریان بسیار کمتری کار می‌کنند. این پمپ ها در ماشین‌آلات ریخته‌گری و صنعت و همچنین در ماشین‌آلات ساخت زمین و جاده نیز کاربرد دارند. فشار عملکرد پمپ های پره ای به طور معمول از ۱۸۰-۲۱۰ بار فراتر نمی‌رود. با این حال، پمپ های پره ای مخصوصی طراحی شده که در آن‌ها فشار کار ممکن است به خوبی از ۲۰۰ بار و تا ۳۰۰ بار باشد. انواع جدید پمپ های پره ای به دنبال تعادل و جابه‌جایی ثابت می‌باشند.

پمپ های پره‌ای شامل انواع زیر می‌باشند:

 • پمپ های پره ای، جابه‌جایی متغیر
 • پمپ های پره ای، جابه‌جایی ثابت
 • پمپ های پره ای Denison ، تک
 • پمپ های پره ای Denison‌ ، دو برابر
 • پمپ های پره ای Denison ، سه گانه
پمپ پره ای یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی

در نهایت باید کدام نوع از پمپ‌ها را انتخاب کرد؟

انتخاب یکی از انواع پمپ های هیدرولیکی مناسب می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل شما برای شروع باید بدانید که کدام نوع با نیاز شما مطابقت دارد و برای این کار باید از ویژگی‌های هر پمپ آگاهی یابید. پمپ های پره ای تا حد زیادی توسط پمپ های دنده ای جمع و جور و بادوام جایگزین شده‌اند. پمپ های دنده ای خارجی برای فشار بالا و سرعت کار بهترین عملکرد را دارند، در حالی که پمپ های دنده ای داخلی قادر به تولید جریان با ضربان بسیار کم هستند. با این حال، پمپ های پره ای هنوز هم برای ایجاد انرژی موثر هستند. این پمپ ها حتی در صورت خشک شدن برای مدت زمان کوتاه نیز می‌توانند کار کنند. پمپ های پیستونی به طور کلی قدرت بیشتری دارند اما در عین حال مستعد آلودگی هستند.

بیشتر بخوانید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.