|

هیدرولیک چیست؟ سیستم‌های هیدرولیکی از چه قطعاتی تشکیل شده‌اند؟

هیدرولیک

هیدرولیک

هیدرولیک یک عملکرد مکانیکی است که از طریق نیروی فشار مایع کار می‌کند. در سیستم‌های مبتنی بر هیدرولیک، حرکت مکانیکی توسط مایع محصور شده پمپ شده و  به طور معمول از طریق سیلندرهای متحرک پیستون، تولید می‌شود. هیدرولیک تعدادی از رشته‌های مهندسی را از جمله مکانیک، الکترونیک و نرم افزار، در طراحی و ساخت محصولات و سایر فرآیندها ترکیب می‌کند.

 شرکت پایا هیدرولیک جم با بیش از ده سال تجربه‌ی موفق در زمینه تعمیر پمپ هیدرولیک و دیگر شیرالات صنعتی آماده خدمت رسانی به شما می‌باشد.

هیدرولیک

سیستم هیدرولیک چگونه رفتار می‌کند؟!

سیستم هیدرولیک یک فناوری درایو است که در آن از مایع برای از بین بردن انرژی (مثلاً از یک لوله) استفاده می‌شود. محرک‌های الکتریکی، مانند سیلندرهای هیدرولیک. از نظر تئوری سیال غیرقابل انعطاف است و مسیر سیال می‌تواند به اندازه کابل انعطاف پذیر باشد.

سیستم‌های هیدرولیکی در محیط‌های صنعتی و همچنین ساختمان‌ها، تجهیزات ساختمانی و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارخانه‌های تولید کاغذ، رباتیک و پردازش فولاد اصلی‌ترین استفاده‌کنندگان تجهیزات هیدرولیکی هستند.

به عنوان یک روش موثر و مقرون به صرفه برای ایجاد حرکت یا حرکت تکرار شونده، عبور از تجهیزات مبتنی بر سیستم هیدرولیک دشوار است. به همین دلایل، کسب و کار شما احتمالاً از سیستم‌های هیدرولیک در یک یا چند برنامه استفاده خواهد کرد. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

هیدرولیک چگونه کار می کند؟

بسیاری از افراد اصطلاح هیدرولیک را در رابطه با اتومبیل خود یا انواع مختلفی از وسایل نقلیه یا ماشین آلات شنیده‌اند، اما اکثر مردم تصور بسیار کمی از چگونگی عملکرد هیدرولیک دارند. آن‌ها ممکن است از آب مفهوم مبهمی  برای انجام کاری در ذهن داشته باشند، اما ادامه این متن در مورد آن‌ها است.

می‌توان اینگونه نیز معنا کرد!

هیدرولیک می‌تواند اصطلاحی باشد که برای مطالعه مایعات و نحوه عملکرد مایعات استفاده می‌شود. اما اکثر افراد با شنیدن این اصطلاح به فکر استفاده از آن در مهندسی می‌افتند. سیستم‌های هیدرولیک با استفاده از مایع تحت فشار برای تأمین نیروی موتور کار می‌کنند. این پرس‌های هیدرولیکی به منظور تولید مقدار زیادی از فشار، مقدار کمی مایع را تحت فشار قرار می‌دهند.

این فشار آن را به یک پیستون در طرف دیگر کانتینر وادار می‌کند. این انرژی را به پیستون منتقل می‌کند و آن را مجبور می‌کند که چیزی را به سمت بالا بلند کند. از آنجا که فشار بر روی آب اجازه نمی‌دهد آن به عقب جریان یابد، پیستون هرگز نمی‌تواند برعکس حرکت کند مگر اینکه این فشار آزاد شود. این بدان معناست که تا زمانی که اپراتور سیستم بخواهد هر آنچه پیستون بلند می‌کند، ایمن است. به عنوان مثال، اگر پیستون‌ها شاخه‌های لیفتراک را بالا ببرند، تا زمانی که فشار هیدرولیک آزاد نشود، آنها بلند می‌مانند.

هیدرولیک

جوزف براما ، پدر هیدرولیک!

جوزف یک فرد بسیار کاردان بود و به عنوان یک کشاورز، نجار و قفل ساز کار می‌کرد. اما عشق او اختراع و بهبود طراحی اختراعات دیگر بود. او قفلی به نام ” قفل براما اختراع کرد قفلی که او توسعه داده بود، امن‌ترین قفل در آن زمان بود و این رکورد را ۶۷ سال نگه داشت!

پرس هیدرولیک از اصل پاسکال از سال 1647 استفاده می‌کند، که فشار در یک سیستم بسته ثابت است. این برای مدتی شناخته شده بود اما هیچ کس متوجه نشده بود که ماشین تا چه اندازه می‌تواند تا قبل از چاپ براما کارا و کارآمد باشد. پرس هیدرولیک هنوز هم به نام براما پرس شناخته می‌شود.

مکانیک و مهندس انگلیسی جوزف براما کار در زمینه کاربردهای عملی قانون پاسکال را آغاز کرد، اصلی که توسط ریاضیدان فرانسوی بلیز پاسکال ایجاد شد. قانون پاسکال بیان می‌کند که وقتی فشار در هر نقطه در یک مایع محدود وجود داشته باشد، در هر نقطه دیگری در ظرف یک افزایش برابر وجود دارد.

بنابراین اساسا ً یک پرس هیدرولیک، از مایعات به عنوان نیروی خود استفاده می‌کند. در سال 1795، تحقیقات او نتیجه داد و او اولین دستگاه پرس هیدرولیک را به ثبت رساند و حق ثبت اختراع خود را دریافت کرد. مطبوعات براما، همانطور که امروزه شناخته شده است، به طور گسترده‌ای موفق شدند و امروزه معروف هستند. ضمن اینکه اصول براما امروزه در صنعت ابزار ماشین در مورد هیدرولیک استفاده می‌شوند.

هیدرولیک

قطعات یک سیستم هیدرولیک

سیستم‌های هیدرولیک از چهار جز اصلی تشکیل شده است. این اجزا حاوی مایع هستند، فشار وارد می‌کنند و انرژی تولید شده را برای استفاده عملی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند.

مخزن:

مخزن محل نگهداری مایع است. مخزن همچنین گرما را به سیستم هیدرولیک منتقل می‌کند و به حذف هوا و انواع مختلف رطوبت از مایع ذخیره شده کمک می‌کند.

پمپ:

پمپ وظیفه انتقال انرژی مکانیکی را به داخل سیستم دارد. این کار را با حرکت دادن مایع در مخزن انجام می‌دهد. انواع مختلفی از پمپ‌های هیدرولیک موجود است و هر کدام به روشی کمی متفاوت کار می‌کنند. با این حال، همه پمپ‌ها بر اساس همان اصل اساسی حرکت مایعات از طریق فشار کار می‌کنند. برخی از این نوع پمپ‌ها شامل پمپ های دنده ای، پمپ های پیستونی و پمپ های پره ای هستند.

هیدرولیک

سوپاپ‌ها:

از شیرهای موجود در سیستم برای راه اندازی و توقف سیستم و هدایت محل حرکت مایع استفاده می‌شود. شیرآلات حاوی تعدادی قرقره است. آن‌ها ممکن است از طریق روش‌های الکتریکی، دستی، هیدرولیکی، پنوماتیک یا مکانیکی فعال شوند.

هیدرولیک

محرک‌ها:

این دستگاه‌ها انرژی هیدرولیکی تولید شده را می‌گیرند و دوباره برای استفاده به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. این کار ممکن است به چندین روش مختلف انجام شود. این سیستم ممکن است از موتور هیدرولیکی برای تولید حرکت چرخشی استفاده کند، یا می‌توان با استفاده از یک سیلندر هیدرولیکی حرکت خطی ایجاد کرد. همچنین چند نوع محرک مختلف وجود دارد که برای عملکردهای خاص استفاده می‌شوند.

 جمله پایانی !

در طول تاریخ، مردم همیشه به سمت آب رفته‌اند و شهرها را در آبراه‌های بزرگ ساختند و از آنها به عنوان معابر استفاده کردند. همچنین برای تأمین انرژی چرخ‌ها از آب روان استفاده کردند که به ما در تهیه غذا و پارچه کمک می‌کرد. هیدرولیک یا استفاده از نیروی سیال برای کار با ماشین آلات، بیش از 2000 سال است که وجود دارد.

فهرست مطالب

برای آگاهی از آخرین مقالات
ایمیــــــل خود را وارد نماییــد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات و خدمات
شیرهای هیدرولیک و پنوماتیک
  • شیرهای سروو
  • شیرهای پروپرشنال
  • شیرهای کنترل جهت
  • پمپ های دنده ای
  • پمپ های پیستونی
  • پمپ های پره ای یا تیغه ای
  • پمپ های پیچی
  • پمپ های کوماتسو